Jakie korzyści i ryzyka wiążą się z zakupem działki rolnej?

• Data: 2025-03-21 • Autor: Artykuł Partnera

Nieruchomości od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, a działki rolne stanowią ich szczególny rodzaj. Zakup gruntu przeznaczonego do produkcji rolnej jest jedną z ciekawych form lokowania kapitału. Wartość ziemi nieustannie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Inwestycja w działkę rolną może być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowego zysku, jednak wiąże się też z pewnym ryzykiem i ograniczeniami. O czym warto pamiętać? Niżej zebraliśmy najważniejsze informacje w tym temacie.
Jakie korzyści i ryzyka wiążą się z zakupem działki rolnej?

Jak rozumieć pojęcie działki rolnej?

Działka rolna to nic innego jak grunty przeznaczone do produkcji rolnej, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczone są literą R. Ich otoczenie stanowią często pastwiska, sady, łąki tudzież tzw. nieużytki. Ponadto, na planie można napotkać działki RM, a więc tereny zabudowy zagrodowej, które dopuszczają budowę domów mieszkalnych i obiektów gospodarczych. W przeciwieństwie do nich działka rolna nie jest przeznaczona pod zabudowę

Rolnicy mogą postawić dom, ale tylko i wyłącznie na terenie zabudowy zagrodowej. Rolnik nabywający działkę rolną może też zdecydować się na wyłączenie części gruntu z produkcji rolnej, w celu założeniu siedliska. W przypadku osób bez statusu rolnika nie ma opcji wybudowania domu na takim gruncie. Rozwiązaniem jest przekształcenie działki na budowlaną. Wiąże się to z wieloma formalnościami, z którymi wesprze nas kancelaria adwokacka jak np. https://smadwokaci.pl/.

Sprawdź, z czym wiąże się zakup działki rolnej!

Korzyści wynikające z zakupu działki rolnej

Zakup działki rolnej może okazać się trafioną inwestycją z perspektywy długoterminowej. Ziemia rolna charakteryzuje się stałą wartością, a ponadto ma tendencję do wzrostu w miarę upływu czasu. Inwestycja w takie grunty może przynieść nam regularne dochody z użytkowania ziemi czy wynajmu. Pomimo zmian na rynku, rolnictwo jest rentownym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli działka znajduje się w dobrej lokalizacji i jest właściwie zarządzana. Warto dodać, że na niektórych terenach możemy otrzymać dopłaty czy dotacje związane z produkcją rolno-spożywczą, co zwiększy opłacalność tej inwestycji. 

Zakup terenów przeznaczonych na produkcję rolną jest też świetnym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Posiadanie tego typu nieruchomości może ograniczyć ryzyko inwestycji w pozostałe aktywa (obligacje, akcje). W wielu przypadkach istnieje możliwość przeobrażenia ziemi rolnej na budowlaną, co zwiększy wartość inwestycji. Kiedy warto przemyśleć zakup działki i jakie grunty najlepiej wybrać? Decyzja o tego typu inwestycji w pewnych przypadkach okazuje się jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dobrą opcją jest zakup gruntu zlokalizowanego w pobliżu zabudowań, które systematycznie zwiększają swój zasięg. W przyszłości bardzo możliwe, że teren ten zostanie wyłączony z produkcji rolnej. 

Oprócz tego, jeżeli obszar zostanie przejęty przez miasto, wtedy będziemy mieli okazję do jego zagospodarowania bez zmiany przeznaczenia działki rolnej. Trzeba dodać, że wartość ziemi pod uprawy wzrośnie, jeżeli na danym terenie będzie planowana budowa dróg publicznych w przyszłości. Najważniejsze zalety tej inwestycji to także:

  • niska cena działek rolnych,
  • wiele możliwości wykorzystania gruntów,
  • solidna i bezpieczna forma lokowania kapitału,
  • stała wartość gruntu z tendencją do wzrostu,
  • możliwość przekształcenia na działkę budowlaną (nie zawsze),
  • niskie opłaty pobierane od gruntów rolnych.

Zakup działki rolnej - ryzyko i ograniczenia

Pamiętajmy, że nie każdy może nabyć teren rolny. Istnieją pewne ograniczenia co obszaru gruntów, jaki może zakupić osoba niebędąca rolnikiem. Jak sama nazwa mówi, grunty rolne są przeznaczone do celów rolniczych. Z tego względu, pierwszeństwo do ich zakupu mają właśnie rolnicy. Osoba bez statusu rolnika może obszar gruntu o powierzchni poniżej 1 ha

Wyjątkiem jest wykupienie ziemi rolniczej od osoby spokrewnionej o powierzchni powyżej 1 ha, o ile łączny obszar nie przekracza 300 ha. W tym wypadku kupujący musi spełniać także kilka wymagań. Inwestowanie w działki rolne wiąże się z ryzykiem napotkania problemów w przypadku chęci zamiany gruntów na tereny budowlane. Niestety, nie każdą działkę rolną możemy przekształcić w budowlaną. Ziemia musi spełnić pewne określone warunki. Cały proces wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich zezwoleń i licznych dokumentów, co z kolei może być czasochłonnym procesem.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl