Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mam zgłosić zarobek w KRUS-ie?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-04-07

Mam 22 lata. Kilka miesięcy temu przerwałam studia i zaczęłam pracę jako rolnik na gospodarstwie rodziców i opłacam składki w KRUS-ie. W październiku tego roku podjęłam studia zaoczne, pozostając dalej na KRUS-ie. W między czasie podpisałam umowę zlecenie (tj. listopad/grudzień 2016), wynagrodzenie, które otrzymałam z tego tytułu, wynosi 700 zł. Czy fakt ten powinnam zgłosić w KRUS-ie? Teraz mam znowu umowę-zlecenie. Obecnie chcę zrezygnować z KRUS-u. Czy czekają mnie jakieś konsekwencje? Jak będzie wyglądało moje ubezpieczenie, czy będę mogła korzystać z pomocy lekarzy na NFZ?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Kwestię, o której Pani pisze, reguluje art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z jego treścią:

„1. Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.), lub powołania do rady nadzorczej, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów

2. Rolnik lub domownik, o którym mowa w ust. 1, może w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia, składając w Kasie oświadczenie o odstąpieniu od tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym to oświadczenie zostało złożone w Kasie”.

W przypadku zbiegu ubezpieczeń ubezpieczenie w KRUS-ie jest dobrowolne i może Pani zgłosić wniosek o wykluczenie Pani z ubezpieczenia KRUS, inaczej do czasu wyrejestrowania z ubezpieczenia KRUS istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Proszę zgłosić w KRUS-ie umowę z 2016 roku i tę od 2017 z wnioskiem o wykluczenie z ubezpieczenia KRUS. W tym przypadku bowiem obowiązkowym jest ubezpieczenie społeczne powszechne na podstawie ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a ubezpieczenie społeczne rolników ma charakter dobrowolny. Powszechny system ubezpieczeń społecznych ma bowiem pierwszeństwo przed system ubezpieczenia społecznego rolników.

Rolnik (także domownik) ma możliwość w każdym czasie w okresie trwania umowy zlecenia odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników, składając w KRUS odpowiednie oświadczenie w tej sprawie. Jednak musi Pani pamiętać, że fakt zakończenia umowy należy również zgłosić w KRUS, przedstawiając zaświadczenie o okresie jej trwania.

Ubezpieczenie zdrowotne ma Pani z umowy-zlecenia. W związku z wejściem w życie przepisów nakazujących oskładkowanie wszelkich umów zawartych na kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia, rolnik powinien zostać objęty ubezpieczeniem społecznym na takich samych zasadach jak zleceniobiorca, który nie ma innego zatrudnienia. Ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo także.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy rencista-student musi zgłosić do KRUS-u dochody ze spółki?

Mam 24 lata i jestem studentem ostatniego roku studiów. Po śmierci ojca dostaję od dwóch lat co miesiąc rentę rodzinną od KRUS-u. W obecnej chwili...

Czy KRUS może wykluczyć ze składek rolnika mieszkającego za granicą?

Jestem rolnikiem, posiadam swoją ziemię uprawną. Jeśli przebywam za granicą, to czy KRUS może wykluczyć mnie ze składek emerytalnych? Po jakim czasie...

Czy muszę opłacać składki emerytalno-rentowe w KRUS?

Mam 59 lat. Prowadzę gospodarstwo rolne od 40 lat i jestem przez ten czas nieprzerwanie ubezpieczony w KRUS. Wiem, że aby otrzymać emeryturę muszę...

Zakończenie ubezpieczenia w KRUS

13 lat temu odziedziczyłam gospodarstwo rolne po rodzicach, cały czas jestem ubezpieczona w KRUS-ie. Od lat mieszkam w Holandii, gdzie pracowałam....

Zmniejszenie renty przez KRUS

Pobieram okresową rentę rolniczą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (zawieszona w 50% część uzupełniająca...

Chcę płacić składki KRUS a nie ZUS

Pracuję obecnie jako inżynier na umowę o pracę na czas określony. Umowa wkrótce się kończy i mam podpisać kolejną, jednak tym razem na czas...

KRUS dla niezdolnego do pracy domownika ubezpieczonego

Moje pytanie dotyczy kwestii KRUS dla niezdolnego do pracy domownika ubezpieczonego. Jestem rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. We wspólnym gospodarstwie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »