Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy ukończenie kursu ROL.04 wystarczy, aby kupić ziemię rolną?

• Data: 2024-12-20 • Autor: Monika Jakubas

Chciałbym kupić grunt rolny od osoby obcej o powierzchni 5 ha w sąsiedniej gminie. Nie jestem rolnikiem (nie posiadam gospodarstwa), ale w tym roku ukończyłem kurs rolnika (ROL.04). Jakie warunki muszę spełnić, żebym mógł kupić ten grunt?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy ukończenie kursu ROL.04 wystarczy, aby kupić ziemię rolną?

Jakie warunki należy spełnić, aby móc kupić grunt rolny?

Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomość rolną o powierzchni od 1 ha może kupić bez zgody dyrektora KOWR tylko „rolnik indywidualny” w rozumieniu tej ustawy.

W świetle art. 6 ustawy posiadanie kwalifikacji rolniczych jest tylko jednym z wymogów:

„1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.

Czyli oprócz posiadania kwalifikacji rolniczych musi Pan posiadać gospodarstwo rolne (także w formie dzierżawy) na terenie gminy, którą Pan zamieszkuje, oraz przez ten okres prowadzić osobiście to gospodarstwo.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nabycie nieruchomości rolnej przez osobę niebędącą rolnikiem

W Pana przypadku w tym momencie nie ma możliwości nabycia całej powyższej nieruchomości o powierzchni 5 ha bez zgody dyrektora KOWR. W podobnych do Pana sprawach jest kilka możliwości:

1. Wniosek o zgodę na nabycie nieruchomości do dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, złożony na podstawie art. 2a ust. 4 pkt 2:

„Nabycie nieruchomości rolnej może nastąpić za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

a) posiada kwalifikacje rolnicze,

b) spełnia warunek określony w pkt 1 lit. b (nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej),

c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego”;

2. Omówienie ze zbywcą możliwości sprzedaży mniejszego areału – do 0,99 ha – wtedy wymagane jest tylko zastrzeżenie prawa pierwokupu dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a następnie za określony czas – np. rok – albo zakup całych 4 ha już za zgodą dyrektora KOWR, albo znowu zakup części 0,99 ha. W praktyce bardzo często dokonywane są takie podziały umożliwiające nabycie mniejszej nieruchomości.

W scenariuszu opisanym powyżej zdarzało się, że nabywcy dokonywali od razu kilku umów po 0,99 ha (jednego dnia albo w niewielkich odstępstwach czasu), ale KOWR uznawał takie działanie za obejście prawa. Natomiast przy sukcesywnym, usprawiedliwionym wzroście powierzchni gospodarstwa KOWR nie powinien mieć przeciwwskazań.

Podsumowując, w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie ma Pan możliwości nabycia nieruchomości o powierzchni 5 ha w jednej czynności prawnej bez zgody dyrektora KOWR, ale jeśli planuje Pan prowadzić gospodarstwo rolne, może Pan wnioskować o wyrażenie tej zgody.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zakup przez osobę po kursie rolnika
Jan, który nie posiada gospodarstwa rolnego, ukończył kurs ROL.04 i postanowił kupić 5 ha ziemi w sąsiedniej gminie. Zgłosił się do KOWR, by uzyskać zgodę na zakup. Dzięki posiadanym kwalifikacjom rolniczym i zobowiązaniu się do zamieszkania i prowadzenia gospodarstwa w tej gminie, uzyskał zgodę, ale dopiero po spełnieniu wymogów związanych z zamieszkaniem i prowadzeniem działalności rolniczej przez 5 lat.

 

Omijanie przepisów poprzez zakup kilku mniejszych działek
Anna, chcąc kupić większą nieruchomość rolną, podzieliła działkę na kilka mniejszych, każda poniżej 1 ha. Chociaż transakcje te odbyły się w różnych odstępach czasu, KOWR uznał, że jest to obejście przepisów, co doprowadziło do zablokowania zakupu kolejnych części gruntu.

 

Zakup części działki i późniejsze rozszerzenie
Marek, który marzył o założeniu gospodarstwa, najpierw kupił 0,8 ha ziemi, co nie wymagało zgody KOWR. Po kilku latach, kiedy jego gospodarstwo się rozwijało, udało mu się wnioskować o zakup kolejnych działek, uzyskując zgodę KOWR, ponieważ udowodnił, że aktywnie prowadzi działalność rolniczą na terenie gminy.

Podsumowanie

Zakup gruntu rolnego przez osobę niebędącą rolnikiem wymaga spełnienia określonych warunków, w tym uzyskania zgody dyrektora KOWR, jeśli powierzchnia przekracza 1 ha. Kluczowe jest posiadanie kwalifikacji rolniczych oraz zobowiązanie do prowadzenia działalności rolniczej i zamieszkania na terenie, gdzie położona jest nieruchomość. Alternatywnie, istnieje możliwość zakupu mniejszych działek, jednak takie działania muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w zakupie gruntu rolnego lub sporządzeniu odpowiednich pism? Skontaktuj się z nami online, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie kompleksowe porady i niezbędne dokumenty! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - Dz.U. 2003 nr 64 poz. 592

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »