Sposoby na zautomatyzywanie doju krów mlecznych

• Data: 2023-11-09 • Autor: Artykuł Partnera

Dzięki wysokozaawansowanej technologii możesz znacząco zwiększyć wydajność swojej hodowli i pomnożyć zyski.

Sposoby na zautomatyzywanie doju krów mlecznych

Manualne dojenie krów - kiedy się sprawdza?

Automatyzacja procesów w pracy gospodarza to nie tylko ogromne udogodnienie, ale przede wszystkim lepsze warunki życia zwierząt i większa efektywność. Dojąc krowę ręcznie, musisz jej poświęcić dużo swojego cennego czasu. To dlatego przy większym stadzie może to być w ogóle niemożliwe do wykonania.

Ręczne dojenie już niemal odeszło do lamusa. Stosuje się je wyłącznie w małych gospodarstwach, mających 1-2 krowy, ale także w innych specyficznych sytuacjach np. przy krótkim okresie laktacji oraz w przypadku, gdy dane zwierzę wymaga szczególnego nadzoru z przyczyn zdrowotnych.

Jak przebiega maszynowe dojenie krów?

Nowoczesne dojarki pozwolą zaoszczędzić czas osób pracujących przy bydle, przyspieszyć proces, poprawić jego precyzję oraz korzystnie wpłynąć na samopoczucie zwierząt. Hodowcy korzystają z różnego rodzaju urządzeń, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i możliwościom. Najczęściej wybierane są próżniowe maszyny dojące w sposób pulsacyjny. Zmiany ciśnienia w trakcie dojenia dodatkowo masują gruczoły mlekowe, stymulując je do pracy. Mleko z kolei trafia bezpośrednio do zbiorników, które od razu je schładzają.

Kolejnym rodzajem maszyn są roboty dojące. W ich przypadku krowa sama może zdecydować, kiedy wymaga dojenia. W momencie, gdy udaje się do robota, ten ją identyfikuje, podłącza kubki, doi, podając jednocześnie paszę, a potem sam się odłącza i czyści. Dzięki takim możliwościom szacuje się, że krowa daje nawet do 10% więcej mleka dziennie, co więcej, lubi proces dojenia, bo nie tylko przynosi ulgę, ale też smaczny posiłek.

Porównanie metod dojenia krów w hodowli

Dojenie ręczne

  • zalety - nie wiąże się z dodatkowymi wydatkami, może by delikatniejsze dla zwierzęcia,
  • wady - wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i jest mniej precyzyjne.

Dojenie pulsacyjne

  • zalety - skraca czas dojenia, zwiększa wydajność krowy, przy okazji masuje wymiona,
  • wady - konieczny jest nie tylko zakup maszyn, ale również ich prawidłowe czyszczenie i konserwacja, których zaniedbanie może narażać zdrowie krów, jak również obniżać jakość mleka.

Roboty dojące

  • zalety - indywidualne podejście do zwierząt. Krowy same mogą decydować o tym, kiedy potrzebują dojenia. Zwiększa to znacznie zyski hodowcy, a pełna automatyzacja procesu, łącznie z samoczyszczeniem, nie wymaga jego udziału.
  • wady - spory koszt początkowy, konieczność konserwacji robota. Niektóre krowy mogą potrzebować nieco więcej czasu, by przyzwyczaić się do korzystania z niego.

Wpływ sposobu dojenia na jakość mleka

Czy automatyzacja doju krów mlecznych jest widoczna w jakości produktu? Niezależnie od preferowanego sposobu dojenia, podstawą do uzyskania dobrego mleka jest prawidłowa dieta zwierząt, troska o ich zdrowie, brak stresu oraz wysoka higiena.

Na duże ilości dobrego mleka może liczyć przede wszystkim hodowca, który troszczy się o swoje krowy. Ten, który stosuje automatyzację, ma z pewnością łatwiej, może lepiej rozpoznawać ich potrzeby oraz szybciej reagować na problemy zdrowotne.

 



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »