• Data: 2023-12-15 • Autor: Artykuł Partnera
Pługi do odśnieżania posesji, dróg czy przestrzeni przemysłowych nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem, mimo, że bardzo śnieżne zimy nie są już spotykane tak często jak kiedyś. Narzędzia te maksymalizują komfort, efektywność i bezpieczeństwo pracy, umożliwiając szybkie usunięcie pokrywy śnieżnej z określonego terenu. Zmieniają się też preferencje dotyczące wyboru pługów. Użytkownicy coraz częściej stosują pługi do quada, jako alternatywę tradycyjnych narzędzi, podpinanych np. do ciągników rolniczych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są różnice między pługiem do quada i pługiem tradycyjnym? Oto najważniejsze kwestie związane z tym tematem.
Pługi do quada różnią się od pługów tradycyjnych dość znacznie. To m.in. inny system montażowy, zastosowanie różnych materiałów do produkcji, a także diametralnie różniące się od siebie wymiary.
W przypadku pługów stosowanych do quadów (albo traktorków ogrodowych) możemy mówić o uniwersalnym systemie montażowym. Konstrukcja mocowania może być oparta na mocnych śrubach na ramieniu wykonanym z grubej blachy (o grubości ponad 3 milimetrów) lub tzw. płytach mocowanych na click. To rozwiązanie wszechstronne, pasujące do praktycznie wszystkich popularnych quadów na rynku. Z kolei pług tradycyjny dedykowany jest do konkretnego modelu ciągnika (np. Ursusa C-360). Wprawdzie montaż narzędzia jest również szybki i prosty, jednak ewentualna zmiana ciągnika wiąże się najczęściej z koniecznością wymiany pługa.
Tradycyjna odmiana pługa jest bardziej masywna i większa. Przez to zastosowanie tego rodzaju konstrukcji jest inne. Pługi do ciągników nadają się do odśnieżania dróg publicznych, dużych działek, dróg dojazdowych o dużej powierzchni, albo innych terenów, które są bardzo trudno dostępne. Pługi montowane do quadów przeznaczone są do codziennego zastosowania (i mniejszej pokrywy śnieżnej), na działkach o mniejszej powierzchni. Sprawdzą się nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale też w rękach posiadaczy domów jednorodzinnych.
Do różnic zaliczymy także wagę (pługi tradycyjne osiągają ciężar około 150-200 kilogramów i wymagają przez to pojazdu o dużo większej mocy np. ciągnika rolnego, natomiast pługi do quada czy ATM ważą nie więcej niż 50-100 kg.) i wymiary (tradycyjna odmiana pługa jest najczęściej szersza niż 2 metry). Inna jest także cena. Nawet bardzo zaawansowane narzędzia do quada są dużo tańsze niż proste pługi do ciągników.
Wszechstronność jest ogromną zaletą pługów do quada. Dlaczego coraz więcej osób stawia na tego typu rozwiązanie, a nie pługi tradycyjne?
Dodajmy, że quady można wykorzystywać także winnych celach – nie tylko do odśnieżania. Pług nadaje się np. do rozgarniania piasku, wyrównywania gruntu, spychania zboża czy ziemi w ogrodnictwie. Sam quad może być pojazdem rekreacyjnym i transportowym (przy zastosowaniu przyczepki).
Podkreślmy, że pług do quada nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Niekiedy lepiej jest postawić na tradycyjną odmianę tego narzędzia. Jakie to sytuacje? Pług tradycyjny sprawdzi się lepiej w spychaniu kiszonki i ciężkiego obornika, podczas prac na gospodarstwach rolnych o większej powierzchni, przy odśnieżaniu dużych działek, albo dróg publicznych (jeżeli jest taki obowiązek).
Z kolei pługi do quada mają zastosowanie przy mniejszych działkach, ogrodnictwie i sadownictwie (gdzie trudniej wjechać ciągnikiem), braku możliwości zakupienia i przechowywania ciągnika rolnego (np. w domach jednorodzinnych) oraz w porządkowaniu obory czy stodoły (quadem można wjechać do budynku).
Wybierając pług do quada należy zwrócić uwagę na system montażu, szerokość elementu odśnieżającego, materiały z jakich narzędzie zostało wykonane, a także możliwość regulacji.
Dobrej jakości pługi wykonane są z blachy stalowej o grubości kilku milimetrów, z kilkustopniową regulacją lemiesza i systemem amortyzacji. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wspomniany wcześniej szybki i bezpieczny system montażu na click (zapewniający bezpieczeństwo i komfort). Rozmiar pługa należy dobrać do działki oraz mocy posiadanego quada.
Pługi warto kupować u sprawdzonych sprzedawców takich jak sklep https://agrolsklep.pl/. Otrzymamy tam gwarancję jakości oraz pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu.
Zapytaj prawnika