Porady Prawne online
Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 2016-09-15
Od dnia wejścia w życie nowej ustawy o ziemi rolnej nabycie nieruchomości rolnej przez osoby niebędące rolnikami, poza nielicznymi wyjątkami, wymaga uzyskania zgody Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Zgoda udzielana jest w drodze decyzji administracyjnej.
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa1, czyli tzw. „ustawa o ziemi”, która weszła w życie 30 kwietnia 2016 r., w znaczący sposób ograniczyła obrót nieruchomościami rolnymi. W obowiązującym obecnie stanie prawnym nabywcą nieruchomości rolnej może być co do zasady wyłącznie rolnik indywidualny, o czym stanowi art. 2a ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego2, dodany do tejże ustawy na mocy „ustawy o ziemi”. Za rolnika indywidualnego należy natomiast uważać osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków. Poza rolnikiem indywidualnym nabywcami ziemi rolnej mogą być również:
Ograniczenie obrotu nieruchomościami rolnymi nie dotyczy również ich nabycia:
Natomiast nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż rolnik indywidualny i wskazane wyżej osoby oraz w innych przypadkach niż wymienione powyżej przypadki szczególne, może nastąpić wyłącznie za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja wydawana jest na wniosek:
W przypadku niewyrażenia zgody Agencji Nieruchomości Rolnych na nabycie nieruchomości rolnej, wnioskodawca może odwołać się od negatywnej dla niego decyzji do organu wyższego stopnia, którym jest minister właściwy do spraw rozwoju wsi. W przypadku podtrzymania decyzji odmawiającej zgody przez ministra, zbywca może w terminie jednego miesiąca od doręczenia decyzji podtrzymującej odmowę wyrażenia zgody, wystąpić z pisemnym żądaniem nabycia nieruchomości rolnej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Zbywca może również od razu wystąpić z takim wnioskiem, rezygnując ze składania odwołania do Ministra Rolnictwa.
Agencja Nieruchomości Rolnych jest obowiązana do złożenia oświadczenia o nabyciu nieruchomości rolnej za zapłatą równowartości pieniężnej odpowiadającej jej wartości rynkowej. Wysokość tej kwoty określa Agencja i w terminie miesiąca od otrzymania żądania zbywcy powiadamia go o jej wysokości. Natomiast zbywca, który nie zgadza się z wyceną nieruchomości rolnej, może w terminie miesiąca od dnia otrzymania powiadomienia:
_________________________________
1 Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 585)
2 Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r., poz. 803, z późn. zm.)
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):