Indywidualne porady prawne
• Autor: Michał Berliński
Zmarł mój tata, który prowadził gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 25 ha. Obecnie siostra przejęła prowadzenie gospodarstwa (otrzymała nowy nr dostawcy mleka i nowy nr gospodarstwa). Mama od 2 lat jest na emeryturze z ZUS-u i KRUS-u i jest współwłaścicielem 3,5 ha gruntów ornych. Czy to prawda, że do czasu zakończenia spraw spadkowych mama będzie miała zawieszoną emeryturę z KRUS-u? Jakie powinny być dalsze kroki, aby mama pobierała całą emeryturę, a siostra mogła prowadzić gospodarstwo?
Co do zasady mama musi zaprzestać tzw. działalności rolniczej, aby móc otrzymać emeryturę rolniczą bądź aby jej nie zawiesić. Wskazać jednak należy, że nie chodzi tylko o zaprzestanie działalności, spełnić trzeba również inne warunki. Przede wszystkim mama jako przyszły już emeryt lub rencista musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, a stanie się to wtedy, gdy nie będzie ona właścicielem (a nawet współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie będzie prowadzić działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając:
Dlatego aby mama spełniła warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, musi przenieść własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę, np. swoje dzieci.
Zobacz również: KRUS a ostatnia emerytura po śmierci
Najczęściej spotykanymi formami przeniesienia własności gospodarstwa rolnego są:
Gospodarstwo może wykupić również KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przejęcie gospodarstwa następuje na wniosek właściciela gruntów, al. tylko wtedy, gdy rolnik lub jego małżonek ma ustalone prawo do rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, a nie zawarł umowy z następcą i nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego co najmniej po cenie odpowiadającej ich oszacowaniu wg przepisów o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Istnieje jeszcze łatwiejsza opcja – tzn. wydzierżawienie gospodarstwa rolnego. Umową dzierżawy właściciel gospodarstwa rolnego nie wyzbywa się własności gospodarstwa rolnego, tylko oddaje posiadanie gospodarstwa drugiej osobie na określony czas. W związku z tym umowa dzierżawy nie musi mieć formy aktu notarialnego, natomiast dla celów ubezpieczenia społecznego rolników powinna mieć formę pisemną. Umowa dzierżawy, aby wywarła skutek prawny, musi być ponadto zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Fakt zgłoszenia do ewidencji gruntów i budynków powinien być odnotowany na umowie i potwierdzony przez upoważnionego pracownika organu prowadzącego ewidencję. Wtedy mama spełnia warunki, które upoważnią ją do otrzymania pozostałej części emerytury. W przypadku dzierżawy dla córki, mama powinna złożyć w KRUS-ie dodatkowe oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej- jest ono akceptowane w większości jednostek KRUS.
Zobacz również: Renta chorobowa KRUS a posiadanie ziemi
Jak rozumiem, mama otrzymała część tego spadku. Teraz od razu nie utraci prawa do świadczenia z KRUS-u. Skoro otrzymywała świadczenie z KRUS-u, to już wcześniej zaprzestała prowadzenia działalności. Z uwagi na śmierć męża, jako jego spadkobierca, już po zaprzestaniu działalności rolniczej i nabyciu prawa do emerytury lub renty rolniczej stała się właścicielem lub współwłaścicielem użytków rolnych o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego. Z uwagi na nabycie tego gospodarstwa w spadku wypłata nie ulega zawieszeniu przez rok. Okres 12 miesięcy liczy się od miesiąca następującego po tym, w którym wymienione wyżej okoliczności zaistniały. W tym czasie mama musi zatem zadysponować odziedziczonym gospodarstwem, a więc je sprzedać lub wydzierżawić na co najmniej 10 lat i wtedy uniknie zawieszenia świadczenia.
Zobacz również: Wypłata ostatniej emerytury po śmierci w KRUS
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne