Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie syna w gospodarstwie rolnym

Michał Berliński • Opublikowane: 2018-12-05

Mam problem związany z zatrudnieniem syna w gospodarstwie rolnym. Prowadzę gospodarstwo, w którego prowadzeniu pomaga mi syn. Ubezpieczyłem go w KRUS-ie jako domownika. Czy za jego pracę mogę przekazywać pieniądze na jego konto bankowe? Jeżeli nie to, czy mogę go zatrudnić na umowę zlecenie lub umowę o dzieło? Jakie kwoty wchodziłyby w grę? Z tego co się orientuję nie mogę zatrudnić syna na umowę o pracę.

Michał Berliński

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Chcąc odpowiedzieć na Pańskie pytanie w sposób kompleksowy oraz pełny należy wyjść od wskazania różnicy pomiędzy opłacaniem ubezpieczenia w ZUS, a w KRUS.

Składki w ZUS opłacane są przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą regulowaną przez odmienne przepisy. Ubezpieczenie w KRUS zaś zarezerwowane jest dla rolników.

Ustawa precyzyjnie wskazuje, kogo uważa się za rolnika, a kogo za domownika rolnika. Zgodnie bowiem z treścią art. 6 ustawy rolnikiem jest „pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym”.

Dodatkowo ubezpieczonym w rolniczej Kasie może być nie tylko rolnik, ale również domownik rolnika. Ustawa za domownika rozumie osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

W tym miejscu ustawa precyzuje również, kiedy domownik lub rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu społecznemu w KRUS. Ma to miejsce w przypadku, gdy rolnik lub domownik będzie podlegał innemu ubezpieczeniu społecznemu. Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu w przypadku syna będzie miało miejsce, gdy syn zostanie zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie – gdyż obie te umowy rodzą konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych – w tym przypadku w ZUS. Pamiętajmy bowiem, że podjęcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wiąże się z obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz zdrowotnym w ZUS – bez żadnych wyjątków. To zaś oznacza utratę prawa do opłacania ubezpieczenia w KRUS.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z uwagi na fakt, iż jak sam Pan trafnie wskazał, iż umowa o pracę z pewnością jest w tej sytuacji niepożądana, to pokrótce wyjaśnię, dlaczego uważać będzie trzeba również z umową zlecenia.

Zawarcie umowy zlecenia od pewnego czasu wiąże się również z koniecznością objęcia takiej osoby ubezpieczeniem społecznym w ZUS oraz koniecznością opłacania podatku dochodowego PIT od tejże umowy. W tym przypadku ustawodawca przewidział jednak wyjątek w postaci progu dochodowego, który nie może zostać przekroczony.

Zgodnie bowiem z treścią ust. 1 art. 5b „Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778), lub powołania do rady nadzorczej, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ustalonemu na podstawie odrębnych przepisów”.

Wobec powyższego bez problemu może Pan zawrzeć z synem cywilnoprawną umowę zlecenia, jednakże musi Pan pamiętać, aby jego wynagrodzenie nie przekraczało kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w tym roku wynosi 2100 zł brutto, zaś od 1 stycznia 2019 roku wynosić będzie 2250 zł brutto. Koniecznie w tym przypadku musi Pan jednak pamiętać o zgłoszeniu tego faktu również w swojej placówce KRUS. Od daty zawarcia umowy z synem ma Pan na to 14 dni – przekroczenie tego terminu może skutkować utratą praw syna do rolniczego ubezpieczenia społecznego w KRUS. Również syn w tym przypadku powinien informować KRUS o wysokości osiągniętego dochodu. Z uwagi na brak jasnej regulacji ustawowej praktyka KRUS jest różna i zależy od przyjętej przez konkretną placówkę. Niewykluczone, że obowiązek zgłaszania dochodu będzie ciążył na Pańskim synu w każdym miesiącu – niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu.

Brak jest również przeciwwskazań, aby zawarł Pan z synem umowę o dzieło. Umowa o dzieło po jej zawarciu nie rodzi konieczności zgłoszenia tego faktu do ubezpieczeń społecznych, a tym samym nie skutkuje wykluczeniem z ubezpieczenia w KRUS. Brak jest w tym przypadku również limitu wynagrodzenia, inaczej niż ma to miejsce przy umowie zlecenia. Po wykonaniu przez Pana syna umowy o dzieło, ma on obowiązek wystawienia rachunku, na którym umieszczone powinny być koszty uzyskania przychodów oraz kwota należnego wynagrodzenia. Wykonawca dzieła ma możliwość uwzględnienia w takim rachunku kosztów uzyskania przychodów w wysokości:

  • 20% (standardowe koszty uzyskania przychodu),
  • 50% – jeśli umowa o dzieło jest realizowana z przekazaniem praw autorskich do takiego dzieła.

Od pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu kwoty dochodu wykonawca dzieła musi wyliczyć należny z tytułu osiągnięcia przychodu podatek dochodowy PIT w wysokości 18% od podstawy opodatkowania. Podstawą będzie tutaj kwota brutto wynagrodzenia, która zostanie pomniejszona o koszty uzyskania przychodu, a Pan jako zamawiający dzieło będzie musiał do 20-go dnia każdego miesiąca, w którym nastąpiła wypłata odprowadzić tak wyliczony podatek do właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Podsumowując powyższe należy wskazać, że istnieją dwie możliwości zatrudnienia syna w Pańskim gospodarstwie rolnym, które nie spowodują wykluczenia syna z ubezpieczeń społecznych w KRUS.

Przekazywanie bowiem środków na konto bankowe syna bez sporządzenia żadnej umowy jest swego rodzaju darowizną. Aktualnie kwota jaką może Pan przekazać na konto swojego syna bez żadnych zgłoszeń to 9637,00 zł. Na tę kwotę składają się darowizny dokonane na rzecz syna w ciągu ostatnich 5-ciu lat.

Wobec powyższego po przekroczeniu ww. kwoty przekazywanie dalszych kwot będzie wiązało się z koniecznością zgłoszenia tego faktu we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym w terminie 6-ciu miesięcy od daty dokonania darowizny. Jednakże z uwagi na fakt, iż obdarowanym będzie Pana syn (czyli osoba z 1 grupy podatkowej lub tzw. grupy 0) nie będzie konieczności odprowadzania podatku od przekazywanych w ten sposób kwot.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odziedziczenie i podział gospodarstwa oraz wpis o zakazie uciążliwej działalności

Odziedziczyłam gospodarstwo rolne w części ułamkowej wraz z dwoma braćmi i mamą. Chcemy dokonać podziału u notariusza. Jeden...

Brak zgody na zabudowę siedliskową z powodu miejsca zamieszkania rolnika

Jestem od 30 lat właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 8 ha, położonego w innym województwie. Prowadzę tam działalność, w tym...

Trudności z przekształceniem działki rolnej na budowlaną

Wujek posiada ponad hektar działki rolnej. Staramy się w gminie przekształcić działkę na budowlaną, ponieważ wujek ma mi przepisać 15 arów, żebym...

Co oznacza termin - gospodarstwo rolne?

Zamierzam nabyć nieruchomość o powierzchni 0,7 ha, z której część ma przeznaczenie rolnicze (pozostała część ma przeznaczenie budowlane)....

Młody rolnik a podjęcie pracy

Wkrótce rusza nabór wniosków na „młodego rolnika”. Jestem studentem 3. roku studiów inżynierskich. Planuję podjąć studia II stopnia. Wymogiem...

Uzupełnienie stażu pracy pracą w gospodarstwie rolnym a świadczenie przedemerytalne

Sprawa dotyczy zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po 16 roku życia do stażu pracy. Mam 55 lat i staż ogólny 34 lata pracy. Przed 2...

Czy mam prawo zebrać plon z działki, którą użytkowałem?

Przez 17 lat użytkowałem działkę o pow. 1 ha, na ustną umowę z bratem. Teraz brat sprzedaje ową działkę, nie dając mi zebrać plonu...

Dziedziczenie wkładu wniesionego do rolniczej spółdzielni produkcyjnej

Dziadek ze strony taty w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wstąpił do rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Jego wkład to 2 hektary ziemi ornej....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »