Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Pracodawca w zakładzie pracy dolicza pracę w gospodarstwie matki do stażu, ale w moim przypadku ma wątpliwości. Jestem osobą urodzoną w 1986 r. Interesuje mnie zaliczenie stażu pracy w okresie od 2002 r. do 2006r. W tym okresie przebywałam w miejscu zamieszkania, nie byłam w internacie. Starostwo powiatowe wystawiło następujące zaświadczenie: „jako właściciele gospodarstwa rolnego figurowali X i Y (rodzice), w drodze dziedziczenia po zmarłym X od 2000 r. gospodarstwo to nabyli: żona 5/8 cz. oraz 4 dzieci po 3/32 cz. każde z nich”. Stan taki trwa nadal. Czy posiadanie przeze mnie części gospodarstwa 0,5 ha wyklucza mnie do zaliczenia mi pracy w gospodarstwie rolnym matki (ponad 3 ha)?
Na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) wliczane są:
Zobacz również: Czy praca w gospodarstwie rodziców ma wpływ na wysokość emerytury?
Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, ze zm.) domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:
Z powyższego wynika, że jednym z warunków zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy jest, by praca ta wykonywana była stale. W wyroku z dnia 28 czerwca 1994 r. III AUr 206/94 (OSA 1994/7/62), Sąd Apelacyjny w Rzeszowie stanął na stanowisku, iż „sam fakt zamieszkiwania wspólnie z rodzicami w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia nie daje podstaw dla przypisania takiej osobie statusu domownika. Niewystarczające byłoby również ustalenie, że pomaga on w gospodarstwie rolnym dorywczo, np. w przypadku dwuzawodowca (...). Stała praca w gospodarstwie rolnym wymaga również pewnego psychicznego nastawienia polegającego na wiązaniu się w pewnym okresie czasu z gospodarstwem rolnym i nie szukaniu stałego zatrudnienia poza nim”.
W Pani przypadku nie może być mowy o prowadzeniu gospodarstwa rolnego mimo jego odziedziczenia, ponieważ była Pani nieletnia. Zastosowanie znajdzie więc przypadek trzeci – praca w charakterze domownika w gospodarstwie rolnym matki.
Zobacz również: Praca w gospodarstwie rolnym a studia dzienne
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne