Kategoria: Dotacje i dopłaty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z dopłatami lub dotacjami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zalesienie gruntów i przejście na emeryturę

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2017-06-09

Mamy zalesienia z lat 2003, 2006, 2007, 2008, 2011 na podstawie wniosków złożonych rok wcześniej. Niedługo obydwoje z mężem uzyskamy prawa do emerytury. Jakie będą skutki prawne pobierania ekwiwalentu za utracone korzyści z tytułu wyłączenia gruntów z uprawy po przejściu na emeryturę?

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Jak rozumiem, uzyskują Państwo miesięczny ekwiwalent za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej w stosunku do nieruchomości stanowiących Państwa własność, na podstawie decyzji z lat 2003, 2006, 2007, 2008, 2011. Rozumiem także, iż grunty stanowią Państwa współwłasność ze względu na pozostawanie w ustawowej wspólności małżeńskiej. W październiku tego roku uzyskają Państwo prawo do emerytury.

Miesięczny ekwiwalent uzyskują Państwo na podstawie art. 7 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia, zgodnie z którym właściciel gruntu, który otrzymał decyzję administracyjną o prowadzeniu uprawy leśnej, nabywa prawo do miesięcznego ekwiwalentu za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej. Ustawa ta co prawda straciła moc obowiązującą, lecz na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z sekcji gwarancji europejskiego funduszu orientacji i gwarancji rolnej z dnia 28 listopada 2003 r., do miesięcznego ekwiwalentu za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej, przyznanego przed dniem wejścia w życie wskazanej ustawy, stosuje się zasady dotychczasowe.

Zgodnie zatem z art. 10 ust. 1 ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia jako małżonkowie – współwłaściciele zalesionego gruntu, otrzymują Państwo ekwiwalent za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej, w dwóch równych częściach. Natomiast ust. 2 tego artykułu wskazuje, iż w przypadku nabycia prawa do emerytury lub renty przez jednego z małżonków będących współwłaścicielami gruntu zalesionego, emeryturę lub rentę oblicza się od wysokości płacy minimalnej, a współmałżonek uzyskuje należny małżonkom ekwiwalent zmniejszony o 25%.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Kluczowa jednak dla odpowiedzi na Pana pytanie jest treść przepisu art. 7 ust. 6 ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia, w którym stwierdza się, iż właściciel gruntu otrzymuje ekwiwalent do czasu nabycia prawa do emerytury lub renty, nie dłużej jednak niż przez okres 20 lat.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku gdyby tylko jednemu z Państwa przysługiwały uprawnienia emerytalne, to prawo do ekwiwalentu, choć ograniczone, zostałoby zachowane. Jednak uzyskanie uprawnień emerytalnych przez obojga współwłaścicieli gruntu, jednoznacznie wyłącza w całości uprawnienie do uzyskania ekwiwalentu za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej.

Nie podał Pan co prawda, z jakiego tytułu świadczenie emerytalne będzie Państwu przysługiwało, lecz ze względu na treść przepisu art. 7 ust. 6 ww. ustawy, która nie rozróżnia podstaw do uzyskania świadczenia emerytalnego, należy przyjąć, iż każde z uprawnień do świadczeń emerytalnych skutkować będzie utratą prawa do ekwiwalentu za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej. W wyroku z dnia 7 maja 2015 roku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, sygn. akt II SA/Sz 1073/14, przyjęto przykładowo jako podstawę utraty uprawnienia do wspomnianego ekwiwalentu emeryturę przyznaną decyzją ZUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z dopłatami lub dotacjami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »