Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup ziemi od rolnika pod budowę domu

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-11-06

Znajomy chce nam sprzedać ziemię, my chcemy kupić i wybudować dom. Jednak w gąszczu przepisów i interpretacji nie możemy się odnaleźć. Otóż znajomy jest rolnikiem. Posiada ziemię rolną III klasy. Chcielibyśmy od niego kupić 3000 m2. Wydaje się, że moglibyśmy kupić ten kawałek (nie jesteśmy rolnikami), ale znaleźliśmy interpretacje, że nie dostaniemy zgody na budowę. Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania. Czy jest opcja, żeby znajomy otrzymał na tę część warunki zabudowy, a my moglibyśmy kupić tę ziemię wraz z wydanymi warunkami? Czy przeszkodą może być tu klasa ziemi? Czy istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy mogli kupić ziemię, ale nie będziemy mogli na niej nic wybudować?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Realizacja planu opisanego w zagadnieniu może spotkać się z dwojakiego rodzaju przeszkodą:

  1. Brak możliwości zabudowy z racji typowo rolnego przeznaczenia.
  2. Brak możliwości wyodrębnienia jednostki ewidencyjnej poniżej 0,3 3ha.

Zakładam bowiem, że znajomy posiada grunty rolne, ale oczekiwana przez Pana powierzchnia, którą chce Pan nabyć, to działka rolna o powierzchni ewidencyjnej przekraczającej 0,33 ha i sklasyfikowana jako grunty rolne (R) ze wskazaniem wysokiej klasy bonitacyjnej gleby (III). Ten stan nieruchomości, który założyłam, a wynika pośrednio z opisu sprawy, może Pan sprawdzić Ewidencji Gruntów prowadzonej przez właściwe miejscowo starostwo powiatowe (geodezja powiatowa) na danym terenie.

Nie stanowi to sytuacji sprzyjającej wyodrębnieniu z całości gruntów (areału) działki rolnej działkę budowlaną. W rzeczywistości tylko przejście procedury podziału działki i zmiany jej przeznaczenia po wyodrębnieniu na budowlana daje Panu pewność i komfort nabycia gruntu pod oczekiwany przez Pana cel.

To nie tylko opcja, ale warunek bezpieczeństwa. Tylko dzięki przekształceniu działki w budowlaną i jej wyodrębnieniu oraz uzyskaniu warunków zabudowy nie kupuje Pan „kota w worku” i być może zupełnie nieprzydatnej roli. Nawet bowiem samo wyodrębnieniu w toku zwykłego podziału działki o pow. do 0,30 ha pozwoliłoby Panu jedynie nabyć grunt, ale bez gwarancji zagospodarowania pod zabudowę. Stąd odpowiedź na Pana kolejne pytanie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jest możliwe, że Państwo nie będą mogli wybudować domu. Wówczas przed Panem stałby teoretycznie otworem proces odrolnienia działki i zmiany jej przeznaczenia oraz uzyskania warunków zabudowy. Jednak bez wątpienia proces ten z większą łatwością i taniej jest w stanie przeprowadzić obecny właściciel działki. Jednak proszę zacząć od sprawdzenia (przesłania do mnie) dwóch dokumentów:

  1. wypisu z rejestru gruntów dla tejże działki z geodezji powiatowej,
  2. wypisu z dotychczasowego planu zagospodarowania z gminy, na której terenie działka leży.

Dzięki tym dokumentom określę jeszcze bliżej, jakie są realne szanse, bo niestety nie każdy grunt rolny można tak po prostu rozdrobnić, czy wydzielić z niego mniejszą działkę, po czym ją odrolnić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »