Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup ziemi od rolnika pod budowę domu

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-11-06

Znajomy chce nam sprzedać ziemię, my chcemy kupić i wybudować dom. Jednak w gąszczu przepisów i interpretacji nie możemy się odnaleźć. Otóż znajomy jest rolnikiem. Posiada ziemię rolną III klasy. Chcielibyśmy od niego kupić 3000 m2. Wydaje się, że moglibyśmy kupić ten kawałek (nie jesteśmy rolnikami), ale znaleźliśmy interpretacje, że nie dostaniemy zgody na budowę. Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania. Czy jest opcja, żeby znajomy otrzymał na tę część warunki zabudowy, a my moglibyśmy kupić tę ziemię wraz z wydanymi warunkami? Czy przeszkodą może być tu klasa ziemi? Czy istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy mogli kupić ziemię, ale nie będziemy mogli na niej nic wybudować?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Realizacja planu opisanego w zagadnieniu może spotkać się z dwojakiego rodzaju przeszkodą:

  1. Brak możliwości zabudowy z racji typowo rolnego przeznaczenia.
  2. Brak możliwości wyodrębnienia jednostki ewidencyjnej poniżej 0,3 3ha.

Zakładam bowiem, że znajomy posiada grunty rolne, ale oczekiwana przez Pana powierzchnia, którą chce Pan nabyć, to działka rolna o powierzchni ewidencyjnej przekraczającej 0,33 ha i sklasyfikowana jako grunty rolne (R) ze wskazaniem wysokiej klasy bonitacyjnej gleby (III). Ten stan nieruchomości, który założyłam, a wynika pośrednio z opisu sprawy, może Pan sprawdzić Ewidencji Gruntów prowadzonej przez właściwe miejscowo starostwo powiatowe (geodezja powiatowa) na danym terenie.

Nie stanowi to sytuacji sprzyjającej wyodrębnieniu z całości gruntów (areału) działki rolnej działkę budowlaną. W rzeczywistości tylko przejście procedury podziału działki i zmiany jej przeznaczenia po wyodrębnieniu na budowlana daje Panu pewność i komfort nabycia gruntu pod oczekiwany przez Pana cel.

To nie tylko opcja, ale warunek bezpieczeństwa. Tylko dzięki przekształceniu działki w budowlaną i jej wyodrębnieniu oraz uzyskaniu warunków zabudowy nie kupuje Pan „kota w worku” i być może zupełnie nieprzydatnej roli. Nawet bowiem samo wyodrębnieniu w toku zwykłego podziału działki o pow. do 0,30 ha pozwoliłoby Panu jedynie nabyć grunt, ale bez gwarancji zagospodarowania pod zabudowę. Stąd odpowiedź na Pana kolejne pytanie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jest możliwe, że Państwo nie będą mogli wybudować domu. Wówczas przed Panem stałby teoretycznie otworem proces odrolnienia działki i zmiany jej przeznaczenia oraz uzyskania warunków zabudowy. Jednak bez wątpienia proces ten z większą łatwością i taniej jest w stanie przeprowadzić obecny właściciel działki. Jednak proszę zacząć od sprawdzenia (przesłania do mnie) dwóch dokumentów:

  1. wypisu z rejestru gruntów dla tejże działki z geodezji powiatowej,
  2. wypisu z dotychczasowego planu zagospodarowania z gminy, na której terenie działka leży.

Dzięki tym dokumentom określę jeszcze bliżej, jakie są realne szanse, bo niestety nie każdy grunt rolny można tak po prostu rozdrobnić, czy wydzielić z niego mniejszą działkę, po czym ją odrolnić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »