Indywidualne porady prawne
• Autor: Kinga Karaś
Uzyskałem w spadku po rodzicach 7 lat temu 1/2 udziału w nieruchomości rolnej, w której skład wchodzi pole (nieco powyżej 2 ha), dom i zabudowania. Pozostałe 1/2 należy do brata, który chce mi odsprzedać swój udział. Czy jest to aktualnie prawnie możliwe w sytuacji, gdy nie mieszkam w danej gminie, nie mam uprawnień rolniczych, ale od ponad 5 lat figuruję w ARiMR jako producent, pobierając dopłaty rolne (pole faktycznie uprawia sąsiad)? Jeśli nie jest to aktualnie możliwe, to czy możliwe jest odkupienie współudziału w domu i zabudowaniach, bez pola?
Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia z nabyciem połowy nieruchomości rolnej od brata.
W polskim systemie prawa istnieje ograniczenie w obrocie nieruchomościami rolnymi, których wielkość wynosi co najmniej 0,3 ha. Zgodnie z zasadą ogólną określoną art. 2a ust. 1 ustawy nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.
Jednak od zasady tej dopuszczalne są wyjątki. Zgodnie z art. 2a ust. 1 przedmiotowe ograniczenie nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej przez osobę najbliższą zbywcy. Definicja legalna „osoby bliskiej” została unormowana w art. 2 pkt 6 zgodne z którą należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.
Podsumowując, biorąc po uwagę wyłączenie podmiotowe z ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnej, nic nie stoi na przeszkodzie, by nabył Pan połowę tej nieruchomości od swojego brata. Również fakt, iż od nabycia minęło 5 lat, powoduje, iż od przedmiotowej transakcji nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego
Zobacz również: Zakup ziemi powyżej 1 ha
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne