Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup pola od brata

Kinga Karaś • Opublikowane: 2018-11-14

Uzyskałem w spadku po rodzicach 7 lat temu 1/2 udziału w nieruchomości rolnej, w której skład wchodzi pole (nieco powyżej 2 ha), dom i zabudowania. Pozostałe 1/2 należy do brata, który chce mi odsprzedać swój udział. Czy jest to aktualnie prawnie możliwe w sytuacji, gdy nie mieszkam w danej gminie, nie mam uprawnień rolniczych, ale od ponad 5 lat figuruję w ARiMR jako producent, pobierając dopłaty rolne (pole faktycznie uprawia sąsiad)? Jeśli nie jest to aktualnie możliwe, to czy możliwe jest odkupienie współudziału w domu i zabudowaniach, bez pola?

Kinga Karaś

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia z nabyciem połowy nieruchomości rolnej od brata.

W polskim systemie prawa istnieje ograniczenie w obrocie nieruchomościami rolnymi, których wielkość wynosi co najmniej 0,3 ha. Zgodnie z zasadą ogólną określoną art. 2a ust. 1 ustawy nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.

Jednak od zasady tej dopuszczalne są wyjątki. Zgodnie z art. 2a ust. 1 przedmiotowe ograniczenie nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej przez osobę najbliższą zbywcy. Definicja legalna „osoby bliskiej” została unormowana w art. 2 pkt 6 zgodne z którą należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.

Podsumowując, biorąc po uwagę wyłączenie podmiotowe z ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnej, nic nie stoi na przeszkodzie, by nabył Pan połowę tej nieruchomości od swojego brata. Również fakt, iż od nabycia minęło 5 lat, powoduje, iż od przedmiotowej transakcji nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »