Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Mam pytanie dotyczące zakończenia działalności i przejścia na KRUS. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą od ponad 20 lat, a drugi jest objęty ubezpieczeniem KRUS. Czy małżonek, który zakończy działalność gospodarczą może zostać ubezpieczony przez współmałżonka w KRUS? Jeżeli tak, to jakie składki będzie odprowadzał? Jak to w przyszłości będzie liczone do emerytury?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników przez domownika rozumieć należy osobę, która spełnia łącznie pięć warunków:
– jest osobą bliską rolnikowi,
– pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
– ukończyła 16 lat,
– stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym,
– nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.
Zobacz również: Czy można dobrowolnie płacić KRUS?
Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika,
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Słowem – jeśli jeden z małżonków zakończy prowadzenie działalności gospodarczej (i nie będzie już podlegał ubezpieczeniu w ZUS) to z mocy ustawy zostanie objęty ubezpieczeniem KRUS (o ile będzie pracował w danym gospodarstwie).
Odprowadzane składki są identyczne jak te, które płaci rolnik, a okresy pracy w gospodarstwie mogą zostać zaliczone do emerytalnego stażu pracy.
Ustalając prawo do emerytury ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe wymienione w art. 6 ustawy emerytalnej oraz okresy nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej. Jeśli jednak wnioskodawca nie udowodnił wystarczającej długości tych okresów, możliwe jest zaliczenie, w zakresie niezbędnym do ustalenia uprawnień, tzw. okresów uzupełniających, potocznie zwanych okresami rolnymi.
Zobacz również: Jak zostać płatnikiem KRUS
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne