Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek z gospodarstwa rolnego dziadków

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-07-21

Brat taty został przez dziadków obdarowany gospodarstwem rolnym. Tata i mama pomagali w tym gospodarstwie przez wiele lat, później się wyprowadzili. Babcia już zmarła, dziadek żyje. Wujek chciał przejść na rentę strukturalną i podarował gospodarstwo swojej siostrze. Gospodarstwo jednak niszczeje. Niedawno zmarł tata. Czy należy się nam zachowek po tacie? Nic nie dostał z majątku rodziców i my też zostałyśmy z niczym.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Wyjaśnię na początek, że możemy rozpatrywać kwestię zachowku po babci, ponieważ dziadek Pani jeszcze żyje. Nie ma Pani także prawa do zachowku po swoim tacie, bo Pani tata nie rozdysponował swoim majątkiem i po nim Pani dziedziczy.

 

Rozumiem, że babcia testamentu nie zostawiła i mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. W grę będzie wchodził zatem art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

Proszę jednak zwrócić uwagę, że roszczenie o zachowek przysługuje wyłącznie w przypadku darowizny. Niestety nie jestem do końca pewna, czy w sytuacji opisanej przez Panią miała miejsce darowizna, czy nieodpłatne przekazanie gospodarstwa rolnego na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym rolników. Proszę to sprawdzić dokładnie, bo różnica jest bardzo istotna.

 

Jeżeli była to darowizna, to Pani zachowek przysługuje, ale jeżeli było to nieodpłatne przekazanie gospodarstwa rolnego, zachowek Pani nie przysługuje. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 29/12, przy ustalaniu zachowku nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego przez spadkodawcę następcy na podstawie umowy przewidzianej w art. 59 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (t.j. Dz.U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 ze zm.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Sąd wyjaśnił w uzasadnieniu wyroku, że umowa przekazania nie jest darowizną i nie mają do niej zastosowania przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę darowizny, odnoszą się również do kwestii doliczania darowizn do substratu zachowku.. Użyte w art. 993 Kodeksu cywilnego pojęcie darowizny odnosi się do umowy uregulowanej w art. 888, którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku, jeśli nie dotyczy bezpłatnych przysporzeń objętych art. 889.

 

Jeżeli babcia dokonała darowizny, wówczas będzie Pani i Pani rodzeństwu przysługiwać prawo do zachowku. Proszę zatem upewnić się, jakiego rodzaju umowę z wujkiem zawarła Pani babcia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »