Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd do pracy sezonowej a ubezpieczenie w KRUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-07-27

Prowadzę gospodarstwo rolne, jednak chciałbym wyjechać do pracy sezonowej do Anglii. Rozumiem, że na ten czas będę wyłączony z ubezpieczenia w KRUS? Czy muszę być ubezpieczony w ZUS skoro będę ubezpieczony przez pracodawcę i będę płacił podatek dochodowy w Anglii?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert
Bardzo rzetelna, wyczerpująca i szybka odpowiedź. Na pewno w razie dodatkowych pytań dotyczących różnych spraw prawnych, będę z Państwa usług korzystała. 
Magda, 44 lata
Bardzo dziękuję za odpowiedź, wreszcie wiem, co mogę, a co nie. Dziękuję za szybką odpowiedź, za profesjonalizm i empatię w stosunku do klienta.
Barbara, 69 lat
Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat

W Pana sytuacji zastosowanie mają:

Rozporządzenie Rady (EWG) 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie oraz Rozporządzenie wykonawcze 574/72.

W momencie podjęcia zatrudnienia na umowę o pracę, które powoduje powstanie ubezpieczenia społecznego w innym kraju, spowoduje automatyczne ustanie ubezpieczenia KRUS. Należy o tym poinformować placówkę KRUS w ciągu 14 dni.

Osoby, do których ma zastosowanie Rozporządzenie (WE) nr 883/2004, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Czynnikiem decydującym o zastosowaniu właściwego ustawodawstwa osób aktywnych zawodowo jest miejsce wykonywania pracy.

Zgodnie z treścią art. 1 pkt a Rozporządzenia nr 883/2004 określenie „praca najemna” oznacza wszelką pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce. Natomiast zgodnie z art. 1 pkt b Rozporządzenia nr 883/2004 przez określenie „działalność na własny rachunek” oznacza wszelką pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Osoby, które jednocześnie w różnych państwach Wspólnoty, wykonują pracę najemną i pracę na własny rachunek (jaką jest działalność rolnicza w Polsce), podlegają ustawodawstwu tego państwa, w którym są pracownikami – zgodnie z art. 14c Rozporządzenia (EWG) 1408/71.

Rolnik (domownik) prowadzący w Polsce gospodarstwo rolne i podejmujący pracę najemną poza jej granicami będzie zatem objęty przepisami z zakresu ubezpieczenia społecznego jedynie w państwie, w którym wykonuje pracę najemną. Ubezpieczenie społeczne rolników wynikające z ustawodawstwa polskiego ustanie na okres tego zatrudnienia.

Nie musi Pan ani nie ma podstawy do ubezpieczenia ZUS w Polsce. Będzie Pan podlegał pod ubezpieczenie w kraju, w którym podejmuje Pan zatrudnienie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Gospodarstwo rolne poniżej 1 ha przeliczeniowego a dobrowolne ubezpieczenie w KRUS

Mąż jest rolnikiem od 18-tego roku życia. Posiada 7 ha ziemi, na której prowadzi produkcję roślinną. Jednocześnie od lat pracuje na umowę o pracę...

Czy można, nie rezygnując z pracy, stać się rolnikiem z ubezpieczeniem w KRUS?

Od 3 lat pracuję na podstawie umowy o pracę (jestem ubezpieczony w ZUS). W 2017 przejąłem od rodziców gospodarstwo rolne. Chciałbym skorzystać...

Ubezpieczenie w KRUS i w Niemczech a renta chorobowa

Mąż od 1998 r. mieszkał w Niemczech. Ja mieszkałam w Polsce i jako rolnik byłam ubezpieczona w KRUS. Mąż, jako członek rodziny...

Działalność artystyczna a KRUS

Przez 25 lat i 6 miesięcy opłacałem ZUS jako artysta lutnik. W 1994 r. zostałem właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 3 ha...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »