Indywidualne Porady Prawne
Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-04-17
Chcę kupić działkę rolną zabudowaną o pow. 2200 m2. Nie jestem rolnikiem - czy mogę to więc zrobić? Działkę tę sąsiad musi wydzielić z działki około hektara. Czy może to zrobić?
Kwestia obrotu nieruchomościami rolnymi, a w zasadzie ograniczeń w tym obrocie, jest przedmiotem szeregu analiz prawnych. Ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, która wchodzi w życie w dniu 30 kwietnia 2016 r (opublikowana w Dzienniku Ustaw z 27 kwietnia 2016 r. pod poz. 585). Przepisy przedmiotowego aktu prawnego wprowadziły szereg zmian w innych aktach znaczących dla Pana sytuacji prawnej. W ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r o kształtowaniu ustroju rolnego uregulowano kwestie nabywania nieruchomości rolnych od osób prywatnych ( rolników). W art. 1a ustawy wskazano:
„Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) nieruchomości rolnych:
a) wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, o którym mowa w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 1491),
b) o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha,
c) będących drogami wewnętrznymi;
d) nabycia udziałów lub ich części we współwłasności nieruchomości, o których mowa w pkt 1 lit. b i c”.
Ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi nie stosuje się do nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 3000 m2. Może więc Pan nabyć przedmiotową nieruchomość, gdyż obostrzenia ustawowego nie dotyczą nieruchomości o takim areale.
Odnosząc się do drugiego z przedstawionych zagadnień, to podstawę prawną znajdziemy w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie bowiem z treścią art. 93:
„1. Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego. W razie braku tego planu stosuje się przepisy art. 94.
2. Zgodność z ustaleniami planu w myśl ust. 1 dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.
2a. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Przepisu nie stosuje się w przypadku podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 95”.
Obostrzenia dotyczą podziału na działki poniżej 3000 m2. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o sygn. akt II SA/Bk 849/07. Zgodnie z tym orzeczeniem „z brzmienia art. 92 ust. 1 tej ustawy o gosp. nier. da się wyprowadzić wniosek, iż w sytuacjach podziału nieruchomości rolnych lub leśnych na działki mniejsze niż 0,3 ha, ma zastosowanie także przepis art. 95. Pomimo, że podział nieruchomości rolnych w oparciu o art. 93 ust. 2a możliwy jest jedynie w celu tam określonym, to zdaniem Sądu nie koliduje to z realizacją celów określonych w art. 95 ustawy. Dyspozycje tych dwóch przepisów, pomimo, że mogą dotyczyć podziału nieruchomości rolnych, to odnoszą się do innych sytuacji, odrębnych od siebie. Zasadnicze znaczenie mają w tych sytuacjach cele podziału, a te z kolei nie są wzajemnie sprzeczne”.
Zgodnie z kolei z treścią art. 95 ustawy:
„Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
2) wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze;
3) wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa;
4) realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub z odrębnych ustaw;
5) realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych;
6) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi publicznej;
6a) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej;
6b) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego;
6c) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o pozwoleniu na realizację inwestycji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych;
7) wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego;
8) wydzielenia działek gruntu na terenach zamkniętych”.
Podział nieruchomości na działki poniżej 3000 m2 jest więc mocno ograniczony.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane