Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Użyczenie lub dzierżawa gospodarstwa na czas wychowania dziecka

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-21

Czy córka prowadząca dział specjalny produkcji rolnej o pow. 3 hektarów na okres urodzenia i wychowywania dziecka może te działy użyczyć ojcu lub je wydzierżawić? Jaka jest najlepsza forma przekazania?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

W pierwszej kolejności wskazać należy, że działy specjalne produkcji rolnej są formą działalności rolniczej, która na mocy ustawy PIT podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy PIT działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Należy pamiętać, że działy specjalne, jako rodzaj działalności rolniczej, nie są działalnością gospodarczą i nie podlegają pod przepisy Prawa przedsiębiorców. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.

Powoduje to, że działy specjalne nie podlegają wpisowi do CEIDG. W rezultacie do działów specjalnych produkcji rolnej nie znajdują zastosowania przepisy mówiące o zawieszeniu działalności gospodarczej. Działy specjalne produkcji rolnej są konstrukcją typową wyłącznie dla ustawy PIT, dlatego też wszelkie skutki prawne należy wywodzić z tej ustawy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak przypuszczam, córka prowadziła działy specjalne produkcji rolnej w oparciu o normy szacunkowe (co jest najbardziej powszechną formą). Jeżeli tak, to należy sięgnąć do treści art. 43 ust. 2 ustawy PIT, gdzie czytamy, że „podatnicy prowadzący działy specjalne są obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:

1) zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji;

2) zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji.

3) rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej; w tym wypadku podatnicy ci składają deklaracje”.

W rezultacie córka powinna powiadomić US o zaprzestaniu prowadzenia działów specjalnych w ciągu 7 dni od dnia faktycznego zaprzestania.


Dodatkowo córka ma jeszcze jeden obowiązek wynikający z ustawy. Otóż zgodnie z art. 24 ust. 3a ustawy PIT w razie likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej  sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej.

Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

W rezultacie córka, zaprzestając prowadzenia działów specjalnych, powinna w ciągu 7 dni powiadomić o tym fakcie US oraz sporządzić wykaz składników majątku wykorzystywanych w działach specjalnych (wykazu tego nie przesyła się do US).


Następnie córka jako właścicielka gruntu może go Panu nieodpłatnie użyczyć. Zgodnie bowiem z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Takie użyczenie gruntu pomiędzy członkami najbliższej rodziny jest całkowicie zwolnione od podatku. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli wejdzie Pan w posiadanie gruntów w oparciu o umowę użyczenia od córki, będzie Pan mógł rozpocząć prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w tym samym zakresie. W tym celu należy złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie PIT-6 w terminie do 20 stycznia roku podatkowego (a jeżeli rozpoczyna Pan prowadzenie działów w trakcie roku to PIT-6 składa się w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działów specjalnych produkcji rolnej).

Jeżeli po jakimś czasie córka ponownie będzie chciała przejąć na siebie prowadzenie działów specjalnych, należy powtórzyć powyższy schemat.

Podsumowując:


  • córka zgłasza do US zawiadomienie o zaprzestaniu prowadzenia działów specjalnych,
  • córka sporządza wykaz składników majątku na dzień zaprzestania,
  • podpisuje Pan z córką umowę użyczenia gruntu,
  • rozpoczyna Pan prowadzenie działów specjalnych we własnym imieniu (należy złożyć PIT-6 w odpowiednim terminie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »