Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubezpieczenie żony rolnika w KRUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-28

Jestem ubezpieczona w KRUS-ie jako zona rolnika, jednak jest to ubezpieczenie na wniosek, gdyż ilość ziemi nie odpowiada 1 ha przeliczeniowemu. Chcę założyć pozarolniczą działalność gospodarczą. Ze względu na brakującą ziemię nie mogę być nadal w KRUS-ie-. Chcemy z mężem dokupić brakującą ziemię, ale muszę odczekać 3 lata z założeniem działalności. Czy przez te lata mogę płacić ZUS, a potem wrócić do KRUS-u?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Rozumiem, że chce Pani prowadzić działalność, opłacając składki KRUS. Zasadniczo nie ma przeszkód, aby zakupiła Pani ziemię, prowadziła Pani działalność na ZUS-ie przez 3 lata, a potem po jej zaprzestaniu wróciła do KRUS-u. Ale zaproponowane przez Panią rozwiązanie nie pozwoli Pani po 3 latach przejść na KRUS-u z tytułu działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu tej działalności, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeśli:

1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą, lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;

2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej prowadzeniu .Niezachowanie terminu na złożenie oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy jej prowadzeniu. Oświadczenie można złożyć na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG-1). Złożenie wniosku w tej formie do organu ewidencyjnego traktowane jest jak dotrzymanie terminu złożenia oświadczenia w KRUS;

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej »Monitor Polski«, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi”.

Z kolei zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik (zobacz odsyłacze poniżej:) stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Co to dla Pani oznacza? Aby móc prowadzić działalność z ubezpieczeniem KRUS, najpierw przez 3 lata musi Pani być ubezpieczona z mocy ustawy w KRUS-ie. Oznacza to ubezpieczenie w pełnym zakresie z tytułu posiadania min. 1 ha i opłacanie składek KRUS przez te 3 lata.

Jeśli będzie Pani przez te 3 lata ubezpieczona w ZUS-ie, to nie spełnia Pani kryteriów rolnika rozpoczynającego działalność gospodarczą.

Jeśli ma Pani taką możliwość, proszę skorzystać z możliwości założenia przez 3 lata działalności na inną osobę i współpracę z tą osobą na takich zasadach, aby po zakupie ziemi przez 3 lata mogła Pani podlegać pod ubezpieczenie rolnicze, a po tych 3 latach założyć działalność na KRUS.

Te wymagane 3 lata to nie 3 lata posiadania ziemi powyżej 1 ha, ale 3 lata ubezpieczenia z mocy ustawy w KRUS-ie – a ubezpieczenie ZUS wyklucza ubezpieczenie KRUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dzierżawa ziemi a ubezpieczenie w KRUS

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego, które planuję wydzierżawić. Do tej pory płaciłam KRUS. Czy według przepisów, po wydzierżawieniu komuś ziemi,...

Problem z ponownym ubezpieczeniem w KRUS

Żona posiada niewielkie gospodarstwo rolne i ubezpieczona była w KRUS-ie. Następnie znalazła pracę i pracodawca opłacał jej składkę ZUS,...

Ograniczenie renty rolniczej

Wraz z mężem prowadzimy gospodarstwo rolne. W tym roku mąż otrzymał rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymaliśmy decyzję...

Pomoc męża w działalności ubezpieczonego w KRUS-ie

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem ubezpieczona w ZUS-ie. Chciałabym, aby mój mąż, który jest ubezpieczony w KRUS-ie,...

Prawo do ubezpieczenia w KRUS żony rolnika, który podjął pracę za granicą

Mąż jest rolnikiem, ja domownikiem. Mąż podjął pracę w Niemczech, urodziło nam się dziecko, mąż dostał na nie w Niemczech zasiłek. Ja przez...

Założenie uprawy owoców i pasieki a KRUS

Po dwudziestu latach za granicą wróciłem do Polski i jako właściciel ziemi rolnej, około 3 ha, gdzie rozpocząłem uprawę owoców i pasiekę,...

Darowizna ziemi rolnej a ubezpieczenie w KRUS

Wraz z żoną mieszkam i pracuję w USA. Żadne z nas nie posiada zameldowania w Polsce, choć posiadamy polskie obywatelstwo. Nie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »