Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubezpieczenie w KRUS a świadczenie po porodzie

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-03-13

Wraz z żoną jesteśmy ubezpieczeni w KRUS-ie, a także pracujemy za granicą legalnie, gdzie płacimy składki na ubezpieczenie. Moja żona jest teraz w ciąży i ma zamiar urodzić w Polsce. Czy poród może być w Polsce, czy żona dostanie jakieś świadczenie?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert
Bardzo rzetelna, wyczerpująca i szybka odpowiedź. Na pewno w razie dodatkowych pytań dotyczących różnych spraw prawnych, będę z Państwa usług korzystała. 
Magda, 44 lata
Bardzo dziękuję za odpowiedź, wreszcie wiem, co mogę, a co nie. Dziękuję za szybką odpowiedź, za profesjonalizm i empatię w stosunku do klienta.
Barbara, 69 lat
Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat

Odpowiadając na zadane przez Pana pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r. Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje generalnie, bo na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników oraz pomocników rolnika, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub są zwolnieni na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Rolnikiem w myśl przepisów ustawy jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Ubezpieczeniu podlega się obowiązkowo, jeżeli spełnione są warunki określone w ustawie albo na wniosek – w przypadku, gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego.

Ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń wskazanych powyżej, rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, domownik tego rolnika, a także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz jej małżonek, jeżeli renta strukturalna współfinansowana ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłacana jest ze zwiększeniem na tego małżonka.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Piszę o tym dlatego, że pracują Państwo za granicą i tam odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 37 ustawy „rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłosić w KRUS osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności”. Tak wiec jako osoba, która podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników i która wyjechała do innego państwa członkowskiego, aby rozpocząć tam wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub pracy najemnej na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS. Jako osoby pracujące za granicą nie podlegają Państwo ubezpieczeniu w KRUS bowiem nie spełniają państwo definicji rolnika.

Analizując bowiem art. 6 ustawy, prowadzenie działalności gospodarczej oznacza prowadzenie na własny rachunek przez posiadacza gospodarstwa rolnego działalności zawodowej, związanej z tym gospodarstwem, stałej i osobistej oraz mającej charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem. Zasiłek macierzyński jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej podlegającej z mocy ustawy lub na wniosek ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno-rentowemu bądź tylko ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, która:

  • jest matką albo ojcem dziecka,
  • przysposobiła dziecko w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia,
  • przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie,
  • przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.

Tak więc fakt pracy za granicą pozbawia Państwa świadczeń z KRUS-ie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Nieotrzymanie emerytury rolniczej a zwrot opłaconych składek

Wkrótce będę miał 65 lat. Mam 15 lat składkowych w KRUS-ie i nie mam innych udokumentowanych lat pracy. Panie w KRUS-ie sugerują mi przejście...

Czy jako posiadacz ziemi mogę wrócić do KRUS?

Przez ponad 20 lat miałem opłacane składki na KRUS jako domownik pracujący w gospodarstwie rolnym siostry. 3 lata temu wyjechałem do pracy za granicę...

Dodatkowa działalność gospodarcza a KRUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą na karcie podatkowej. Płacę KRUS. Czy będąc na KRUS-ie...

Dzierżawa gospodarstwa rolnego w celu skorzystania z renty KRUS

Mój brat zawarł umowę dzierżawy gospodarstwa rolnego o powierzchni gruntów rolnych 12ha, ustalił, że dzierżawca w myśl art. 708 Kodeksu cywilnego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »