Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż owoców leśnych przez rolnika

Marcin Sądej • Opublikowane: 2017-09-01

Rodzice są rolnikami, ja opłacam KRUS jako domownik. Założyliśmy małą plantację roślin owocowych. Zebrane owoce sprzedaję wysyłkowo. Tak się jednak składa, że około połowy zbiorów stanowią owoce krzewów dziko rosnących, które zbieram w lesie. I zacząłem się zastanawiać, czy to jest legalne. Czy jako rolnik opłacający KRUS mogę sprzedawać owoce leśne?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Owoce leśne znajdujące się na terenie lasów, podobnie jak same lasy, stanowią dobro wspólne wszystkich obywateli. W przepisach nie znalazłem żadnych ograniczeń co do możliwości zbierania owoców dziko rosnących i ich przetwarzania.

Jedyny przepis, w jakiś sposób dotyczący zbierania owoców leśnych, znajduje się w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z tym kodeksem:

„§ 1. Kto w nienależącym do niego lesie:

1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,

2) zbiera mech lub ściółkę,

3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,

4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,

podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Przez sposób niedozwolony rozumie się takie zbieranie, które powoduje uszkodzenie roślin i krzewów. Można spotkać się z opinią, że sposobem niedozwolonym może być zbieranie owoców przy użyciu maszynek. Jeżeli zbiór odbywa się ręcznie, nie powinno być żadnego problemu.

Jako rolnik może Pan dokonywać sprzedaży owoców leśnych, ponieważ zgodnie z definicją – poprzez działalność rolniczą rozumie się działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). Jeżeli zatem opłaca Pan podatek rolny, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dokonywał Pan takiej sprzedaży.

Ponadto w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że zwolnione są od podatku dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych – ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »