Indywidualne porady prawne
Wioleta Biel • Opublikowane: 2018-01-12 • Aktualizacja: 2022-08-01
Prowadzę firmę handlową z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej – skup i sprzedaż owoców i warzyw. Posiadam także gospodarstwo sadownicze produkujące jabłka. Czy mogę prowadzić sprzedaż jako rolnik ryczałtowy?
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej „ustawa VAT”) – rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze korzystające ze zwolnienia od podatku.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Jednocześnie, jak wynika z art. 43 ust. 3 ustawy VAT, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione z podatku VAT, może zrezygnować z tego zwolnienia, pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.
Tu przepisy ustawy o VAT nie nakładają na osoby będące rolnikami ryczałtowymi udokumentowania tego faktu jakimś określonym dokumentem. Definicja rolnika ryczałtowego odwołuje się do rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze. Na pewno osoba taka winna być rolnikiem i posiadać gospodarstwo rolne. Transakcje sprzedaży między sobą rolnicy mogą dokumentować (cywilnymi) umowami kupna-sprzedaży.
Tu należy dodać, że zwolnienie nie jest ograniczone górnym limitem wysokości obrotów, których przekroczenie skutkowałoby utratą tego zwolnienia i obowiązkiem zarejestrowania się dla potrzeb podatku VAT. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze korzysta ze zwolnienia od podatku VAT bez względu na wysokość obrotów.
Zobacz również: Sprzedaż owoców z własnego gospodarstwa
Dodatkowo, podmiot będący osobą fizyczną może wykonywać działalność rolniczą i jako rolnik ryczałtowy korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy i jednocześnie wykonywać inną pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu (jako przedsiębiorca) być czynnym podatnikiem podatku VAT, po uprzednim złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego i wyborze rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Powyższe ma zastosowanie do momentu przekroczenia 1 200 000 euro przychodów rocznie.
Reasumując: tam gdzie występuje Pan jako przedsiębiorca, który nie spełnia powyższej definicji rolnika ryczałtowego i działa jako przedsiębiorca, nie może Pan posiadać statusu rolnika ryczałtowego. Natomiast w części, gdzie definicja RR jest spełniona (sady i jabłka), jak wynika z powyższego, taki status może Pan posiadać i korzystać ze zwolnień przewidzianych w ustawie VAT dla rolnika ryczałtowego i działalności rolniczej. Warto jednak rozważyć złożenie wniosku do MF w celu potwierdzenia przedstawionego stanowiska i uzyskania ochrony przed ewentualnymi wątpliwościami organów podatkowych. Zwłaszcza że nie ma przepisów, które w sposób bezpośredni wskazywałyby na możliwość posiadania jednocześnie statusu podatnika VAT i rolnika ryczałtowego.
Zobacz również: Produkcja wędlin wymogi
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):