Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż budynku mieszkalnego przez rolnika a zwolnienie z VAT

Marcin Sądej • Opublikowane: 2017-10-23

Rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczna planuje sprzedaż jednego z budynków mieszkalnych, w którym były wynajmowane pokoje (najem krótkoterminowy). Czy sprzedaż tego budynku mieszkalnego będzie zwolniona z podatku VAT? Rolnik jest podatnikiem podatku VAT z tytułu najmu krótkoterminowego, w latach ubiegłych dokonywał nakładów inwestycyjnych przekraczających 30% ceny nabycia, jest właścicielem budynku od 17 lat. Czy sprzedaż będzie zwolniona z podatku dochodowego?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega odpłatna sprzedaż nieruchomości, jeżeli została dokonana w ciągu 5 lat licząc od końca  roku kalendarzowego w którym została nabyta (art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT). Powyższe zasady dotyczą nieruchomości mieszkalnych niezależnie od tego czy są wykorzystywane w działalności  gospodarczej czy w ramach majątku prywatnego. Stanowi o tym art. 10 ust. 3 i art. 14 ust. 2c ustawy. Jeżeli zatem uznać, że wynajmowana nieruchomość była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej, w postaci gospodarstwa agroturystycznego, to sprzedaż tejże nieruchomości spowoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku, jeżeli sprzedaż zostanie dokonana w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Aby w 2017 r. sprzedać nieruchomość bez podatku, musiała ona zostać nabyta w 2011 r. Jeżeli wynajmowana nieruchomość została nabyta przed 2011 r., podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości nie wystąpi. W stanie faktycznym wskazał Pan, że rolnik jest właścicielem budynku od 17 lat, co oznacza, że powyższy warunek został spełniony, a więc podatek nie wystąpi.

W zakresie podatku VAT trzeba zauważyć, że rolnik wynajmując nieruchomość stał się czynnym podatnikiem VAT, zaś nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej, a nie prywatnej. W konsekwencji również sprzedaż nieruchomości stanowi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W ustawie o podatku VAT przewidziano zwolnienie z opodatkowania dostawy nieruchomości. Otóż, jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10, „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata”.

W myśl art. 2 pkt. 14 ustawy o VAT „przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej”.

W przedstawionym przypadku pierwszym zasiedleniem będzie moment, w którym nieruchomość została oddana w najem krótkotrwały po jej ulepszeniu o 30% wartości początkowej. Jeżeli od tej daty upłynęło więcej niż 2 lata, dostawa nieruchomości będzie zwolniona z VAT-u. Przykładowo, jeżeli ulepszenie nieruchomości nastąpiło w marcu 2015 r., i po tym ulepszeniu nieruchomość została po raz pierwszy wynajęta w kwietniu 2015 r., to okres dwóch lat upłynął w kwietniu 2017 r. W takiej sytuacji nie wystąpi podatek VAT. Jeżeli natomiast ulepszenie nieruchomości miało miejsce np. w sierpniu 2016 r., a oddanie w najem po ulepszeniu nastąpiło we wrześniu 2016 r., to sprzedaż nieruchomości spowoduje konieczność zapłaty podatku VAT, ponieważ nie upłynął okres dwóch lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak zabezpieczyć długoterminową umowę dzierżawy?

Jestem właścicielem działki siedliskowej o pow. 2 ha. Chciałbym wydzierżawić część tej działki (o pow. 0,3 ha) na 50 lat za...

Założenie firmy przez rolnika i opłacanie KRUS

Jestem rolnikiem, mam 2 ha ziemi, opłacam KRUS. Myślę o dodatkowym źródłem dochodu dla mnie, bo nie starcza mi dochodów na spokojne życie. Czy mogę...

Użyczenie gruntu rolnego a ryzyko zasiedzenia

Posiadamy nieruchomość rolną, której część (około 0,5 ha) to grunty rolne. Przed kilku laty pozwoliliśmy je uprawiać okolicznemu rolnikowi (bez żadnej...

Zatrudnienie pracowników przez rolnika - jaka umowa i składki?

Jestem rolnikiem i zamierzam w tym roku zatrudnić pracowników do pomocy przy sprzedaży owoców. Zastanawiam się, jaką umowę z nimi podpisać,...

Zabezpieczenie przed zasiedzeniem nieruchomości rolnych

Czy umowa dzierżawy chroni przed zasiedzeniem nieruchomości rolnej? Posiadam działki rolne, które są użytkowane przez inną osobę. Jak skutecznie...

Zlecenie usług budowlanych osobie ubezpieczonej w KRUS

Prowadzę firmę wykonującą różne usługi budowlane. Chciałbym zlecać znajomemu rozliczającemu się w KRUS wykonywanie remontów małych mieszkań na...

Zniesienie współwłasności i podział działki rolnej

Grunt rolny niebędący gospodarstwem rolnym ma 10 współwłaścicieli. Jest to działka rolna o wielkości 0,8 ha, zakupiona ponad 20 lat temu od Agencji...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »