Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie sprzedaży ziemi rolnej w Polsce czy w USA?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-05

Posiadam gospodarstwo rolne w Polsce, rozliczam się w Polsce i większość czasu tu przebywam. Jednak posiadam również zieloną kartę i raz w roku jestem w Stanach Zjednoczonych. Czy sprzedając ziemię rolną, część mojego gospodarstwa, jestem zobowiązany rozliczyć się w USA? Czy muszę odprowadzić jakiekolwiek podatki od tej sprzedaży w USA, pomimo że rozliczam się w Polsce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczenie sprzedaży ziemi rolnej w Polsce czy w USA?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy), a za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Obecnie obowiązująca umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. [Dz.U.1976.31.178 ze zm.] stanowi w art. 7 ust. 1, że dochody z nieruchomości, włączając opłaty i inne płatności z tytułu eksploatacji zasobów naturalnych i zyski uzyskane ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji taką nieruchomością lub prawami, z których wynikają takie opłaty i inne płatności, mogą być opodatkowane przez to Umawiające się Państwo, w którym ta nieruchomość lub zasoby naturalne są położone. Zasadą ogólną jednak jest, że osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie może być opodatkowana przez drugie Umawiające się Państwo z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł drugiego Umawiającego się Państwa i tylko z tytułu takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w niniejszej Umowie.

Innymi słowy Polska ma prawo opodatkować dochód uzyskany ze sprzedaży zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie ustanowione są również zwolnienia dotyczące tak sprzedaży nieruchomości jak i przeznaczenia środków z takiej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, a także wyłączenie z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od końca roku, w którym nieruchomość nabyto.

Niestety dla wielu podatników nie oznacza to, że dochód nie podlega opodatkowaniu również w USA (umowa nie stanowi „mogą być opodatkowane tylko” a jedynie „mogą być opodatkowane”). Jak słusznie wskazano: „Oznacza to, iż dochód osoby posiadającej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Stanach Zjednoczonych z tytułu sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. Jednakże w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować przewidzianą w art. 20 ust. 2 umowy metodę unikania podwójnego opodatkowania (metoda proporcjonalnego odliczenia)”[Pismo z dnia 28 sierpnia 2007 r., Ministerstwo Finansów, DD4-033-0796/IDy/07/71333]. Tym samym Stany Zjednoczone zezwolą obywatelom lub osobom mającym miejsce zamieszkania lub siedzibę w Stanach Zjednoczonych na zaliczenie na poczet podatku w Stanach Zjednoczonych odpowiednich kwot podatku zapłaconego w Polsce.

Reasumując: na zasadach prawa wewnętrznego USA dochód ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce podlega opodatkowaniu w USA, gdy osiąga go osoba mająca miejsce zamieszkania w USA, z tym że w USA zaliczy na poczet podatku podatek zapłacony w Polsce. Gdy dochód ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce osiąga osoba niemająca w USA miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, nie podlega ona w ogóle opodatkowaniu w USA. W mojej ocenie Pan – zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 lit b) w zw. z art. 4 lit. a) umowy – ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, w Polsce ma Pan więc nieograniczony obowiązek podatkowy i dochód ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce podlegać będzie opodatkowaniu tylko w tutaj.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »