Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście na produkcję rolna na ryczałcie

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-28

Jestem rolnikiem, płatnikiem VAT od ponad 10 lat. Chciałbym powrócić do zwolnienia i przejść na produkcję rolną na ryczałcie. Jak i z czego dokonać korekty? Czy trzeba dokonać remanentu stada zwierząt, zasiewów i zapasów, gdy z aktywnego podatnika stanę się ryczałtowcem?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Zgodnie z przepisami ustawy VAT powrót do zwolnienia z VAT przysługującego rolnikom ryczałtowym jest możliwy po upływie 3 lat rozliczania tego podatku. Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że okres ten upłynął, więc może Pan powrócić do zwolnienia z VAT.

Z tytułu dokonywania zakupów, w czasie gdy był Pan czynnym podatnikiem VAT, zapewne dokonywał Pan odliczenia podatku naliczonego. W związku z przejściem na zwolnienie podatkowe może pojawić się obowiązek korekty VAT, o którym mowa w art. 91 ustawy. Przepis ma zastosowanie, gdy podatnik miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego odliczenia, a następnie zmieniło się to prawo.

Obowiązek i zakres korekty uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaka rzecz została zakupiona i kiedy to nastąpiło. Możemy wyróżnić kilka przypadków.

1. Środki trwałe o wartości powyżej 15 000 zł – okres korekty wynosi 5 lat.

2. Nieruchomości – okres korekty wynosi 10 lat.

Korekty takiej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

3. Środki trwałe poniżej 15 000 zł – okres korekty wynosi 12 miesięcy.

4. Materiały, surowce, zasiewy, towary handlowe – brak ograniczenia czasowego (korekty należy dokonać bez względu na to, kiedy zostały one nabyte).

Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia.

Korekta nie dotyczy środków nabytych od osób prywatnych, ponieważ z tytułu takiego nabycia nie można dokonać odliczenia VAT, więc nie ma czego korygować.

Remanent na gruncie podatku VAT sporządza się wyłącznie przy likwidacji działalności gospodarczej. Przy przejściu z podatnika VAT czynnego na VAT zwolnionego nie ma obowiązku sporządzania remanentu VAT.

Wspomniane przez Pana stada zwierząt nie stanowią środków trwałych, więc powinny zostać zaliczone do pkt. 4 powyższego wyliczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »