Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście na produkcję rolna na ryczałcie

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-28

Jestem rolnikiem, płatnikiem VAT od ponad 10 lat. Chciałbym powrócić do zwolnienia i przejść na produkcję rolną na ryczałcie. Jak i z czego dokonać korekty? Czy trzeba dokonać remanentu stada zwierząt, zasiewów i zapasów, gdy z aktywnego podatnika stanę się ryczałtowcem?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Zgodnie z przepisami ustawy VAT powrót do zwolnienia z VAT przysługującego rolnikom ryczałtowym jest możliwy po upływie 3 lat rozliczania tego podatku. Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że okres ten upłynął, więc może Pan powrócić do zwolnienia z VAT.

Z tytułu dokonywania zakupów, w czasie gdy był Pan czynnym podatnikiem VAT, zapewne dokonywał Pan odliczenia podatku naliczonego. W związku z przejściem na zwolnienie podatkowe może pojawić się obowiązek korekty VAT, o którym mowa w art. 91 ustawy. Przepis ma zastosowanie, gdy podatnik miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego odliczenia, a następnie zmieniło się to prawo.

Obowiązek i zakres korekty uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaka rzecz została zakupiona i kiedy to nastąpiło. Możemy wyróżnić kilka przypadków.

1. Środki trwałe o wartości powyżej 15 000 zł – okres korekty wynosi 5 lat.

2. Nieruchomości – okres korekty wynosi 10 lat.

Korekty takiej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

3. Środki trwałe poniżej 15 000 zł – okres korekty wynosi 12 miesięcy.

4. Materiały, surowce, zasiewy, towary handlowe – brak ograniczenia czasowego (korekty należy dokonać bez względu na to, kiedy zostały one nabyte).

Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia.

Korekta nie dotyczy środków nabytych od osób prywatnych, ponieważ z tytułu takiego nabycia nie można dokonać odliczenia VAT, więc nie ma czego korygować.

Remanent na gruncie podatku VAT sporządza się wyłącznie przy likwidacji działalności gospodarczej. Przy przejściu z podatnika VAT czynnego na VAT zwolnionego nie ma obowiązku sporządzania remanentu VAT.

Wspomniane przez Pana stada zwierząt nie stanowią środków trwałych, więc powinny zostać zaliczone do pkt. 4 powyższego wyliczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »