Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w hucie i pomaganie w gospodarstwie

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-09-05

Skończyłam 55 lat. W latach 1980–1989 pracowałam w hucie (składki ZUS). Później, aż do teraz, płaciłam składki na KRUS. KRUS nie dolicza jednak składek z ZUS-u. Ile lat trzeba mieć składki w KRUS-ie – 20 czy 30? Czy mogę udowadniać, że równolegle z pracą w hucie pomagałam rodzicom w ich gospodarstwie? Co mam zrobić, by otrzymać świadczenia emerytalne?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Odpowiem Pani najprościej – nie ma żadnej możliwości, aby otrzymała Pani świadczenie z KRUS-u, nie posiadając odpowiedniego okresu ubezpieczenia w KRUS-ie. ZUS nie zostanie zsumowany do tego okresu. I nie ma żadnych przesłanek, aby to mogło być zaliczone. Odwrotnie owszem, ale to z racji dokładnego brzmienia ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Co do wątpliwości – 20 czy 30 lat ubezpieczenia KRUS. Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy o systemie emerytalnym emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który osiągnął wiek emerytalny i podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres

Za utrwalony już w orzecznictwie uznać należy pogląd, że „okres ubezpieczenia rolniczego w rozumieniu dotychczasowych przepisów należy traktować jako okres ubezpieczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o u.s r.” (por. wyrok SN z dnia 19 listopada 1993 r., sygn. akt II URN 47/93, OSNCP 1994/5 ,poz. 117). W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy, kierując się regułami wykładni logicznej, systemowej i funkcjonalnej, wywiódł, że obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od wprowadzającej go podstawy prawnej, prowadzi do uzyskania określonego stażu ubezpieczeniowego i stanowi - w tym zakresie – jego prawo nabyte, które nie może ulec przekreśleniu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) od dnia 1 stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w dotychczasowym wieku emerytalnym (60 lat – kobiety i 65 lat - mężczyźni) mogą ubiegać się tylko: kobiety urodzone do dnia 31 grudnia 1952 r. i mężczyźni urodzeni do dnia 31 grudnia 1947 r.

Pozostałym osobom (a więc młodszym) wiek emerytalny jest stopniowo podwyższany o jeden miesiąc w każdym kwartale.

O wcześniejszą emeryturę rolniczą może ubiegać się osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek (55 lat kobieta), podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat (120 kwartałów) oraz zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej. Aby mówić o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej, rolnik musi przenieść własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę.

Wskazane powyżej warunki muszą być spełnione łącznie oraz do dnia 31 grudnia 2017 r. (po tej dacie nie będzie już można skorzystać z przedmiotowego świadczenia).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »