Podział fizyczny gospodarstwa rolnego w ramach działu spadku

• Data: 2023-08-30 • Autor: Marek Gola

Jesteśmy z bratem współwłaścicielami gospodarstwa rolnego po naszym zmarłym najstarszym bracie. Chcemy dokonać działu spadku – znieść współwłasność i podzielić gospodarstwo – grunty i nieruchomości, jednak co do kilku sprawa nie możemy się porozumieć. Jest działka, na której stoją zabudowania i znajduje się wjazd. Jeśli ją podzielimy na pół, to dom również uda się podzielić na pół, rozdzielając ścianą ognioodporną, natomiast wjazd zostanie po stronie brata. Jak wymóc na nim, by przeniósł swoją część domu na swoją działkę, wtedy uwolniłby mi wjazd do mojej działki, miałabym swój wjazd? Jest jeszcze problem z podziałem stodoły i przylegającej do niej działki uprawnej oraz spłaty ze studni. Jakich argumentów użyć, aby zmobilizować go do kompromisu i dokonania podziału?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział fizyczny gospodarstwa rolnego w ramach działu spadku

Podział fizyczny gospodarstwa – zasady prawidłowej gospodarski rolnej

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W mojej ocenie, nawet jeżeli dojdzie do porozumienia w zakresie podziału fizycznego nieruchomości, to niekoniecznie uzyskają Państwo zgodę starostwa na taki podział, albowiem z opisu wynika, że istotnie zmierza on do podziału istniejącego gospodarstwa rolnego. Ma to istotne znaczenie, gdyż sąd ocenia podział pod kątem zasad prawidłowej gospodarski rolnej. Zgodnie z art. 213 § 1 K.c. – jeżeli zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele.

Zgodny projekt podziału i zniesienia współwłasności

Jak pokazuje moja praktyka, w przypadku tzw. zgody współwłaścicieli na fizyczny podział gospodarstwa zasada prawidłowej gospodarki rolnej ma mniejsze znaczenie i czasami bywa tak, że wystarczy, by do wniosku inicjującego przedmiotowe postępowanie dołączyć dokument od geodety, który wskaże sposób przeprowadzenia fizycznego podziału. Natomiast brak zgody między współwłaścicielami może w skrajnej sytuacji prowadzić do odmowy wyrażenia zgody na podział fizyczny gospodarstwa, a wówczas jedno z Państwa musiałoby spłacić drugiego. Sądu nie interesuje, czy mają Państwo taką zdolność, czy też nie. W przypadku braku zdolności nie pozostaje wówczas nic innego, jak wycofać wniosek z sądu. Na Pani miejscu użyłbym właśnie tego argumentu wobec brata jako przemawiającego do wyobraźni. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że brak zgody może prowadzić do braku zniesienia współwłasności.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »