Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pobyt za granicą a opłacanie składek KRUS w Polsce

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-10-21

Sześć lat temu otrzymałam od rodziców w formie darowizny gospodarstwo rolne (7 ha). Ziemia jest cały czas uprawiana, opłacany jest podatek rolny, pobierane są dofinansowania do gruntów z ARiMR. W momencie otrzymania darowizny przebywałam i pracowałam za granicą (umowa o pracę). Obecnie od roku nie pracuję, jednak nadal mieszkam z mężem za granicą. Czy w tej sytuacji powinnam opłacać KRUS w Polsce? Jak powinnam postąpić? W Polsce także mam dochód z wynajmu swojego mieszkania (opłacam ryczałt do US).

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.

Jeśli Pani obecnie nie pracuje i nie ma Pani innego tytułu ubezpieczenia, to mimo że jest Pani za granicą, powinna Pani – jako właścicielka gospodarstwa – opłacać KRUS.

KRUS uznaje, że sam fakt posiadania gospodarstwa warunkuje jego opłacanie. Oczywiście może Pani wykazać, że nie mieszka Pani w Polsce, nie prowadzi gospodarstwa, a dopłaty są wypłacane na osobę, która ziemie użytkuje. Jeśli Pani nie jest w stanie tego zrobić – zobowiązana jest Pani do opłacania składek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Uwzględnienie okresów ubezpieczenia rolników przy obliczaniu emerytury z ZUS

Urodziłam się w 1961 r. Od 16 do 34 roku życia pracowałam w gospodarstwie rolnym rodziców. Szkołę ukończyłam w 1982 r. Dwa lata później...

Korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce osoby ubezpieczonej w KRUS i pracującej w Anglii

Jestem ubezpieczona w KRUS. Jaki dokument muszę dostarczyć do KRUS-u, aby korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce, jeśli pracuję...

Czy KRUS może zawiesić emeryturę z powodu opłacania składek ZUS?

Sześć lat temu tata dostał decyzję przyznania emerytury z KRUS-u, przeszedł na nią w wieku 60 lat. Okres, przez jaki płacił składki KRUS, to 25...

Renta z KRUS-u po mężu

8 lat temu zmarł mój mąż. Był rolnikiem i opłacał KRUS. Ja byłam wtedy i nadal jestem czynna zawodowo, dzieci były już dorosłe. Poza zasiłkiem...

Rolnik prowadzący działalność artystyczną

Jestem ubezpieczony w KRUS-ie od 2015 roku po zakupie gospodarstwa. Posiadam ponad 40 ha i prowadzę cały czas działalność rolniczą. Ponadto zajmuje...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »