Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pismo z NFZ o niepłaceniu składki zdrowotnej pomimo płacenia składek do KRUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-11-07

Byłem rencistą KRUS (z powodu niepełnosprawności). Po osiągnięciu wieku emerytalnego pozostałem przy tym świadczeniu i pobieram je jako emeryt. Dodatkowo prowadzę drobną działalność gospodarczą. Działalność ta przynosi niewielkie dochody, ale pozwala mi na aktywność, która jest dla mnie bardzo istotna. Prowadzenie działalności gospodarczej od samego początku było zgłoszone w KRUS-ie. Corocznie dostarczałem do KRUS-u informację o osiągniętych dochodach. Ostatnio otrzymałem pismo z NFZ-etu dotyczące niepłacenia przeze mnie składki. Składkę zdrowotną płaciłem do KRUS-u (była mi potrącana z mojego świadczenia rentowego). W moich oczach nie dopuściłem się żadnego zaniedbania, informując regularnie organ KRUS. Proszę o opinię w tej sprawie. 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria

Przedsiębiorca będący emerytem lub rencistą nie ma obowiązku opłacania składki społecznej, jednak nie zawsze jest zwolniony z obowiązku regulowania składki zdrowotnej.

 

Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca działalność gospodarczą mająca ustalone prawo do emerytury podlega dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym.

Przedsiębiorca–emeryt nie ma obowiązku opłacania z firmy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podlega jednak ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

 

Potrącana Panu ze świadczenia składka zdrowotna dotyczy przychodu z emerytury. Natomiast składki odprowadza się co do zasady od każdego tytułu ubezpieczenia. Powinien był Pan zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu działalności.

 

Jednak może są podstawy do zwolnienia. O czym zresztą zasygnalizował Panu sam NFZ w piśmie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c.

 

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, są zwolnione z opłacania składki, gdy uzyskują dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

 

W każdym innym wypadku był Pan zobowiązany do opłacania składek. Składki mogą wymierzyć za ostatnich 5 lat, starsze są już przedawnione. Obecnie proszę przedłożyć w NFZ-ecie swoje dokumenty dotyczące przychodów z działalności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »