Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie ziemi od rodziców i jej odrolnienie

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2018-06-22

Rodzice są rolnikami, za niecałe 2 lata przechodzą na emeryturę, już w tym roku chcą częściowo rozpisać majątek. Teraz można otrzymać 0,3 ha – czy jest możliwe, żebym otrzymała 0,5 ha ziemi, jak nie mam wykształcenia rolniczego? Tę ziemię chciałabym odrolnić i wybudować dom. Ziemia jest klasy IV. Jeżeli można, to czy są potrzebne jakieś dodatkowe pozwolenia? Jak to załatwić.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria

W ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803) po jej nowelizacji warunki nabycia zawężono, ale Pani nie musi być rolnikiem, aby nabyć od rodziców dowolna ilość gruntów rolnych. Przywołana ustawa stanowi regułę:

  

„Art. 2a. 1. Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków”.

Jednak jest tu wyjątek:

„3. Przepis ust. 1 nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej:

1) przez:

a) osobę bliską zbywcy”,

zaś osobą bliską w myśl tej ustawy jest:

„6) »osobie bliskiej« – należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione”.

Co do odrolnienia nabytego gruntu – wszystko zależy, jak grunt jest opisany i na co przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego gminy, na której terenie jest położona działka. Czy jest to przeznaczenie tylko rolnicze. Jeżeli tak – to łatwiej byłoby nabyć od rodziców trochę więcej ziemi i zgłosić tę działkę jako siedliskową. Jednak jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano tam także cel mieszkaniowy i zabudowę, to uzyska Pani pozwolenie na budowę bez potrzeby odrealniania gruntu. Ponadto podpowiem jeszcze, że jeżeli rodzice darowaliby Pani grunt o areale łącznym powyżej 1 ha, to płaciłaby Pani podatek rolny, a nie od nieruchomości. Podatek rolny jest znacznie niższy od podatku od nieruchomości (ustala go gmina i zawsze ten drugi liczony z m2 jest wielokrotnie większy od rolnego). Warto więc o tym pomyśleć, aby nie płacić dwa razy za notariusza, tylko raz rozsądnie dokonać nabycia gruntu. Jest Pani córką zbywców, więc w ramach wyjątku może Pani od nich nabyć grunt rolny, nie przejmując się, że nie ma Pani kwalifikacji wymaganych od rolnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »