Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłacanie składek na KRUS z zagranicy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-03-27

Od kilkunastu lat przebywamy za granicą w USA i opłacamy składki KRUS. Nasza ziemia jest prowadzona porządnie. Od daty wyjazdu zawsze regularnie opłacaliśmy składki ubezpieczeniowe KRUS. Kilka lat temu spalił nam się dom i praktycznie za każdym razem, gdy byliśmy w Polsce, mieszkaliśmy pod innym adresem. Parę dni temu dostaliśmy wezwanie do skontaktowania się z panią z KRUS-u w celu ustalenia adresu do korespondencji. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że oni są poinformowani o tym, że mieszkamy za granicą od kilkunastu lat. Czy nam coś grozi ze strony KRUS-u? Planujemy powrót do Polski.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Odpowiedz na Pani pytanie jest zawarta w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Art. 6. powyższej ustawy stanowi: „ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) rolniku – rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia”.

 

W Pani przypadku nie została spełniona przesłanka zamieszkiwania i prowadzenia na terytorium RP osobiście i na własny rachunek działalności gospodarczej. Rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować Kasę o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

 

Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
  2. domownik rolnika – jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Generalnie miała Pani obowiązek zgłoszenia w KRUS-ie, że podejmowała Pani pracę za granicą (lub posiadała inny tytuł ubezpieczenia za granicą). Na tej podstawie Pani ubezpieczenie w KRUS zostałoby zakończone, gdyż nie można być ubezpieczonym w KRUS-ie i podlegać ubezpieczeniu społecznemu z innej przyczyny.

 

Jeśli teraz stawi się Pani w KRUS-ie i poinformuje o tym fakcie – wskazując, kiedy podlegała Pani ubezpieczeniu za granicą – KRUS prawdopodobnie wyda decyzję o wykreśleniu Pani z rejestru ubezpieczonych za tamte okresy. Jeśli podlega Pani ubezpieczeniu w KRUS-ie z mocy prawa, to ponownie będzie Pani ubezpieczona, ale jeśli ubezpieczała się Pani na wniosek – musi Pani ten wniosek ponownie złożyć. Co do zasady nie powinna Pani ponieść żadnych innych konsekwencji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »