Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obrót ziemią rolną na terenie jednej wsi

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-09-01

Jestem płatnikiem podatku rolnego. Posiadam działkę budowlaną i działkę w części budowlaną i w części rolną o łącznej powierzchni ok. 50 a. Czy w świetle obowiązujących obecnie przepisów obrotu ziemią mogę nabyć działkę rolną o powierzchni ok. 7 a znajdującą się na terenie mojej wsi?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Na chwilę obecną do 30 kwietnia 2016 roku obowiązuje ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego, która pozwala na obrót ziemią, więc do tej daty, 30 kwietnia 2016 roku, może Pan grunt rolny nabyć.

Teoretycznie od dnia 1 maja 2016 roku miała obowiązywać ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. i ta miała obowiązywać stycznia 2016 roku, ale wstrzymano jej wykonanie, jest to więc ustawa martwa.

W tej chwili zatem może nabyć Pan grunt bez ograniczeń. Teoretycznie Agencji służyć będzie pewno pierwokupu, ale z prawa tego nie skorzysta z racji braku środków.

Następnie od 1 maja 2016 roku winna wejść ustawa wprowadzająca ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych, myśl tę formułuję zgodnie z projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw ograniczenia w zbywaniu nieruchomości mają objąć nieruchomości rolne powyżej 2 ha.

Obecnie ustawa ta jest już na etapie senackich poprawek i teoretycznie wejść musi, może się jednak zmienić jej kształt. Obecnie mogę się zatem wypowiedzieć jedynie na podstawie projektu jaki został podany do wiadomości.

Ustawa ta wprowadzać będzie ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi liczącymi powyżej 2 ha. Ziemia poniżej 2 ha będzie wyłączona spod obowiązywania tej ustawy.

Ziemię powyżej 2 ha będzie mógł nabyć rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która ma kwalifikacje rolnicze, od co najmniej pięciu lat mieszka w danej gminie i przez ten czas osobiście prowadzi gospodarstwo (gospodarstwo winno mieć przynajmniej 1 ha). Nic Pan nie wspomina w pytaniu o posiadaniu kwalifikacji rolniczych i prowadzeniu gospodarstwa, w związku z czym jeśli tych wymogów Pan nie spełnia, nie będzie Pan rolnikiem indywidualnym w rozumieniu tej ustawy i tym samym uprawnionym do nabycia gruntów rolnych, ale większych niż 2 ha.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Tak jak bowiem wspomniałam, ograniczeń wynikających ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw nie będzie się stosowało do sprzedaży nieruchomości rolnych poniżej 2 h, a więc jeżeli ustawa wejdzie w tym kształcie jak głosi projekt – czego nie potrafię niestety przewidzieć – będzie Pan mógł nabyć działkę o powierzchni 7 a bez ograniczeń.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »