Indywidualne porady prawne
Autor: Marcin Sądej
Właśnie się dowiedziałam, że mój ojciec, zmarły w 1985 r., nie dopełnił formalności prawnych przy sprzedaży w 1979 r. ziemi znajomemu – umowa nie została potwierdzona u notariusza. O tym, że ojciec sprzedał ziemię, wiedziałam, ale nie wiedziałam, że nie jest to załatwione formalnie. Nieformalny właściciel od 1979 roku ją uprawiał, po jego śmierci ziemię zaczął uprawiać jego syn. Prawa spadkowe po rodzicach nabyłam w 1986 r. Obecnie zgłosił się do mnie syn człowieka, któremu ojciec sprzedał grunt, i zwrócił się do mnie z prośbą, by sporządzić nowy akt sprzedaży (ponoć to taniej wyniesie, niż zakładanie sprawy o zasiedzenie w złej wierze). Deklaruje też, że pokryje wszystkie koszty tej transakcji. Czy w przypadku „sprzedaży” przeze mnie tego gruntu rolnego będę musiała płacić podatek?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Faktycznie dokonanie sprzedaży nieruchomości bez zachowania odpowiedniej formy, tj. aktu notarialnego, sprawia, że taka sprzedaż jest nieważna i bezskuteczna. W rezultacie nie doszło do przeniesienia własności nieruchomości w 1979 r. Pani ojciec nadal pozostał właścicielem nieruchomości (pomimo tego, że kto inny ją uprawiał), a następnie w wyniku spadkobrania to Pani stała się właścicielem tego gruntu.
Z uwagi na fakt, iż nieruchomość nabyła Pani w 1986 r. i od tego czasu upłynęło więcej niż 5 lat, to sprzedaż tej nieruchomości będzie dla Pani wolna od podatku. W rezultacie nie zapłaci Pani podatku dochodowego z tytułu sprzedaży tej nieruchomości.
Zobacz również: Sprzedaż udziału w nieruchomości rolnej
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne