Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niedopełnienie formalności przy sprzedaży ziemi

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-12-28

Właśnie się dowiedziałam, że mój ojciec, zmarły w 1985 r., nie dopełnił formalności prawnych przy sprzedaży w 1979 r. ziemi znajomemu – umowa nie została potwierdzona u notariusza. O tym, że ojciec sprzedał ziemię, wiedziałam, ale nie wiedziałam, że nie jest to załatwione formalnie. Nieformalny właściciel od 1979 roku ją uprawiał, po jego śmierci ziemię zaczął uprawiać jego syn. Prawa spadkowe po rodzicach nabyłam w 1986 r. Obecnie zgłosił się do mnie syn człowieka, któremu ojciec sprzedał grunt, i zwrócił się do mnie z prośbą, by sporządzić nowy akt sprzedaży (ponoć to taniej wyniesie, niż zakładanie sprawy o zasiedzenie w złej wierze). Deklaruje też, że pokryje wszystkie koszty tej transakcji. Czy w przypadku „sprzedaży” przeze mnie tego gruntu rolnego będę musiała płacić podatek?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Faktycznie dokonanie sprzedaży nieruchomości bez zachowania odpowiedniej formy, tj. aktu notarialnego, sprawia, że taka sprzedaż jest nieważna i bezskuteczna. W rezultacie nie doszło do przeniesienia własności nieruchomości w 1979 r. Pani ojciec nadal pozostał właścicielem nieruchomości (pomimo tego, że kto inny ją uprawiał), a następnie w wyniku spadkobrania to Pani stała się właścicielem tego gruntu.

Z uwagi na fakt, iż nieruchomość nabyła Pani w 1986 r. i od tego czasu upłynęło więcej niż 5 lat, to sprzedaż tej nieruchomości będzie dla Pani wolna od podatku. W rezultacie nie zapłaci Pani podatku dochodowego z tytułu sprzedaży tej nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Renta chorobowa, ubezpieczenie w KRUS a otrzymanie gospodarstwa

W tej chwili oboje z mężem podlegamy pod KRUS jako domownicy. Mąż już 12 lat jest na rencie chorobowej z tytułu niezdolności do pracy. Renta jest...

Młody rolnik a podjęcie pracy

Wkrótce rusza nabór wniosków na „młodego rolnika”. Jestem studentem 3. roku studiów inżynierskich. Planuję podjąć studia II stopnia. Wymogiem...

Uzupełnienie stażu pracy pracą w gospodarstwie rolnym a świadczenie przedemerytalne

Sprawa dotyczy zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po 16 roku życia do stażu pracy. Mam 55 lat i staż ogólny 34 lata pracy. Przed 2...

Czy mam prawo zebrać plon z działki, którą użytkowałem?

Przez 17 lat użytkowałem działkę o pow. 1 ha, na ustną umowę z bratem. Teraz brat sprzedaje ową działkę, nie dając mi zebrać plonu...

Użytkowanie ziemi na mocy umowy ustnej

Użytkuję ziemię już 10. rok. Umowa była ustna. Nie ponosiłam żadnych opłat, a w zamian właściciel brał dopłaty. Teraz żąda zapłaty za 10...

Rozpoczęcie hodowli zwierząt nie będąc rolnikiem

Syn jest współwłaściciel nieruchomości rolnej zabudowanej (nie jest rolnikiem – dostał nieruchomość od dziadka). Chcę na tej nieruchomości...

Użyczenie lub dzierżawa gospodarstwa na czas wychowania dziecka

Czy córka prowadząca dział specjalny produkcji rolnej o pow. 3 hektarów na okres urodzenia i wychowywania dziecka może te działy użyczyć ojcu lub...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »