Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy nie rolnik może kupić działkę rolną mniejszą niż 0,3 ha?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-01-22

Nie jestem rolnikiem, ale chciałbym kupić działkę rolną o powierzchni 0,3 ha. Czy mogę taką działkę kupić? Znalazłem informację, że nie rolnik może kupić działkę rolną mniejszą niż 0,3 ha, czy to znaczy, że nie mogę tej działki kupić?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, jej art. 2a mówi, że nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.

Jak wynika z powyższego, według ustawy tylko i wyłącznie rolnik może stać się na chwilę obecną właścicielem nieruchomości klasyfikowanej jako rolna. Są jednak pewne wyjątki.

Pierwszą sprawą jaka musi zostać sprawdzona przy ocenie, czy można nabyć grunt rolny jest jego wielkość. Zgodnie z art. 1a ustawy, jak sam Pan już sprawdził, przepisów ustawy nie stosuje się do:

„1) nieruchomości rolnych:

a) wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, o którym mowa w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 1491),

b) o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha,

c) będących drogami wewnętrznymi;

2) nabycia udziałów lub ich części we współwłasności nieruchomości, o których mowa w pkt 1 lit. b i c.”

Jak Pan widzi, chodzi tylko i wyłącznie o nieruchomość rolną o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, a więc nieruchomość równa tej wielkości nie podlega już wyłączeniu. Zatem, jeśli istotnie działka, którą jest Pan zainteresowany jest równa 0,3 ha to musi Pan spełnić warunki z ustawy. Być rolnikiem lub też zaliczać się do grup wyłączonych z tej konieczności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 2a ust. 3 nabyć nieruchomość rolną może osoba nie będąca rolnikiem w określonych sytuacjach:

„nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej:

1) przez:

a) osobę bliską zbywcy,

b) jednostkę samorządu terytorialnego,

c) Skarb Państwa lub działający na jego rzecz Krajowy Ośrodek,

d) osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,

e) parki narodowe, w przypadku zakupu nieruchomości rolnych na cele związane z ochroną przyrody;

2) w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego;

3) na podstawie art. 151 lub art. 231 Kodeksu cywilnego;

4) w toku postępowania restrukturyzacyjnego w ramach postępowania sanacyjnego.”

Inne podmioty niż wymienione powyżej mogą nabyć nieruchomość rolną, nie będąc rolnikiem, jeśli uzyskają zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek:

„1) zbywcy, jeżeli:

a) wykaże on, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez podmioty, o których mowa w ust. 1 i 3,

b) nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,

c) w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych;

2) osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

a) posiada kwalifikacje rolnicze albo której, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, przyznano pomoc, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2016 r. poz. 1387 i 1579) albo w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349 i 1888 oraz z 2016 r. poz. 337 i 1579), a termin na uzupełnienie tych kwalifikacji jeszcze nie upłynął,

b) daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,

c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.”

Jak Pan widzi istnieje możliwość nabycia gruntu, jaki Pan opisał, jednak przy zachowaniu dość restrykcyjnych warunków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup działki rolnej z warunkowym pozwoleniem na budowę

Jestem osobą fizyczną i chcę kupić działkę rolną z warunkowym pozwoleniem na budowę. Działka ma niemal 2 hektary. Mam podpisaną umowę...

Czy można przedłużyć dzierżawę tylko na 2 lata?

Posiadam niewielki kawałek ziemi i dzierżawię drugi, co daje mi razem powierzchnię ponad hektara przeliczeniowego, wobec czego podlegam ubezpieczeniu KRUS....

Zakup działki rolno-budowlanej ze starym domem

Czy mogę jako nierolnik kupić od osoby prywatnej działkę budowlano-rolną? Konkretnie chodzi o działkę o pow. 1641 m 2 , która jest...

Sprzedaż siedliska osobie, która nie jest rolnikiem

Jestem właścicielką zabudowanego siedliska o powierzchni 10144 m 2 . Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wydane zostały w 2003...

Zakup ziemi rolnej klasy 4

Chcę kupić ziemię rolną klasy 4. Sprzedający jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności rolniczej. Uzyskał ostateczną decyzję o warunkach...

Sprzedaż działki rolnej we współwłasności

Wraz z mężem i jeszcze jedną osobą jesteśmy współwłaścicielami działki rolnej o pow. 3000 m 2 . Działka jest niezabudowana....

Sprzedaż działki rolnej zabudowanej

Czy możliwa jest sprzedaż działki rolnej zabudowanej o powierzchni 4 ha nabywcy, który nie jest rolnikiem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »