Indywidualne porady prawne
• Autor: Katarzyna Nosal
Nie jestem rolnikiem, ale chciałbym kupić działkę rolną o powierzchni 0,3 ha. Czy mogę taką działkę kupić? Znalazłem informację, że nie rolnik może kupić działkę rolną mniejszą niż 0,3 ha, czy to znaczy, że nie mogę tej działki kupić?
Zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, jej art. 2a mówi, że nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.
Jak wynika z powyższego, według ustawy tylko i wyłącznie rolnik może stać się na chwilę obecną właścicielem nieruchomości klasyfikowanej jako rolna. Są jednak pewne wyjątki.
Pierwszą sprawą jaka musi zostać sprawdzona przy ocenie, czy można nabyć grunt rolny jest jego wielkość. Zgodnie z art. 1a ustawy, jak sam Pan już sprawdził, przepisów ustawy nie stosuje się do:
„1) nieruchomości rolnych:
a) wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, o którym mowa w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 1491),
b) o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha,
c) będących drogami wewnętrznymi;
2) nabycia udziałów lub ich części we współwłasności nieruchomości, o których mowa w pkt 1 lit. b i c.”
Jak Pan widzi, chodzi tylko i wyłącznie o nieruchomość rolną o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, a więc nieruchomość równa tej wielkości nie podlega już wyłączeniu. Zatem, jeśli istotnie działka, którą jest Pan zainteresowany jest równa 0,3 ha to musi Pan spełnić warunki z ustawy. Być rolnikiem lub też zaliczać się do grup wyłączonych z tej konieczności.
Zgodnie z art. 2a ust. 3 nabyć nieruchomość rolną może osoba nie będąca rolnikiem w określonych sytuacjach:
„nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej:
1) przez:
a) osobę bliską zbywcy,
b) jednostkę samorządu terytorialnego,
c) Skarb Państwa lub działający na jego rzecz Krajowy Ośrodek,
d) osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,
e) parki narodowe, w przypadku zakupu nieruchomości rolnych na cele związane z ochroną przyrody;
2) w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego;
3) na podstawie art. 151 lub art. 231 Kodeksu cywilnego;
4) w toku postępowania restrukturyzacyjnego w ramach postępowania sanacyjnego.”
Inne podmioty niż wymienione powyżej mogą nabyć nieruchomość rolną, nie będąc rolnikiem, jeśli uzyskają zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek:
„1) zbywcy, jeżeli:
a) wykaże on, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez podmioty, o których mowa w ust. 1 i 3,
b) nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
c) w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych;
2) osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:
a) posiada kwalifikacje rolnicze albo której, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, przyznano pomoc, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2016 r. poz. 1387 i 1579) albo w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349 i 1888 oraz z 2016 r. poz. 337 i 1579), a termin na uzupełnienie tych kwalifikacji jeszcze nie upłynął,
b) daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.”
Jak Pan widzi istnieje możliwość nabycia gruntu, jaki Pan opisał, jednak przy zachowaniu dość restrykcyjnych warunków.
Zobacz również: Czy można kupić gospodarstwo rolne nie będąc rolnikiem?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne