Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka emerytura w przyszłości - ZUS czy KRUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-01-30

Chciałbym poznać prognozy co do wysokości mojego świadczenia emerytalnego. Obecnie mam 32 lata i jestem rolnikiem domownikiem. Wyjeżdżam co roku na kilka miesięcy za granicę (legalna praca sezonowa), a po powrocie dorabiam, pomagając rodzicom w sklepie. Na razie bycie w KRUS-ie jest dla mnie korzystne, bo tanie, z drugiej jednak strony obawiam się, że jeśli nie przejdę w końcu na ZUS, to moja emerytura wyniesie tyle, co kot napłakał. Chciałbym jednak dostawać wyższą emeryturę niż rolnicza. Słyszałem też, że ZUS wylicza składkę emerytalną, biorąc pod uwagę ostatnie kilkanaście lat pracy. Czy tak jest? Jeśli tak, to mógłbym jeszcze pozostać czas jakiś w KRUS, i dopiero później przeszedłbym na ZUS, żeby mieć wyższą emeryturę.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Nie można teraz obliczyć wysokości Pańskiej emerytury, gdyż według obecnie obowiązujących przepisów zależy ona od składek emerytalnych zgromadzonych na koncie, a te zależą od wysokości Pana zarobków.

ZUS od 2014 r. nie oblicza już emerytury z 10 czy 20 lat okresu ubezpieczeniowego, ale oblicza ją według nowych zasad.

Emerytura ustalana będzie według następujących zasad: równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę (art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Emerytura = podstawa obliczenia emerytury / średnie dalsze trwanie życia

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:

  • składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
  • środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (w tym również przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego), z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Im mniej składek wpływa do ZUS, tym mniejsza Pana emerytura.

W przypadku ubezpieczonych, którzy zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi po raz pierwszy po 31 grudnia 1998 r., podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie (z uwzględnieniem ich waloryzacji).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pan nie będzie miał kapitału początkowego.

Musi Pan wiedzieć, że podejmując pracę za granicą, prawdopodobnie „wypada” Pan z ubezpieczenia KRUS. Zapewne KRUS nie jest informowany o podejmowaniu przez Pana pracy za granicą. Piszę prawdopodobnie – bo tę kwestię należałoby wyjaśnić.

Odnosząc się do sedna pytania: opłaca Pan KRUS, jeśli chce Pan emeryturę z ZUS, to traci Pan zasadniczo każdą złotówkę wpłaconą do KRUS, bo mogą one nie zostać doliczone do Pana ZUS-owskiej emerytury.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych.

Jest możliwość pobierania dwóch świadczeń, jeśli spełni Pan warunki do emerytury KRUS i ZUS. Obecnie – jak jednak będą wyglądały przepisy za 30 lat – nie sposób przewidzieć.

Wysokość emerytury z ZUS nie może być obecnie niższa niż 882,56 zł. Ale jeśli chciałby Pan mieć ją wyższą, proszę zacząć odprowadzać składki do ZUS. Albo opłacać KRUS i nabyć prawo do świadczenia z KRUS, a może kiedyś także z ZUS i pobierać dwie emerytury.

Zapytanie z listopada 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »