Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka emerytura w przyszłości - ZUS czy KRUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-01-30

Chciałbym poznać prognozy co do wysokości mojego świadczenia emerytalnego. Obecnie mam 32 lata i jestem rolnikiem domownikiem. Wyjeżdżam co roku na kilka miesięcy za granicę (legalna praca sezonowa), a po powrocie dorabiam, pomagając rodzicom w sklepie. Na razie bycie w KRUS-ie jest dla mnie korzystne, bo tanie, z drugiej jednak strony obawiam się, że jeśli nie przejdę w końcu na ZUS, to moja emerytura wyniesie tyle, co kot napłakał. Chciałbym jednak dostawać wyższą emeryturę niż rolnicza. Słyszałem też, że ZUS wylicza składkę emerytalną, biorąc pod uwagę ostatnie kilkanaście lat pracy. Czy tak jest? Jeśli tak, to mógłbym jeszcze pozostać czas jakiś w KRUS, i dopiero później przeszedłbym na ZUS, żeby mieć wyższą emeryturę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jaka emerytura w przyszłości - ZUS czy KRUS

Nie można teraz obliczyć wysokości Pańskiej emerytury, gdyż według obecnie obowiązujących przepisów zależy ona od składek emerytalnych zgromadzonych na koncie, a te zależą od wysokości Pana zarobków.

ZUS od 2014 r. nie oblicza już emerytury z 10 czy 20 lat okresu ubezpieczeniowego, ale oblicza ją według nowych zasad.

Emerytura ustalana będzie według następujących zasad: równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę (art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Emerytura = podstawa obliczenia emerytury / średnie dalsze trwanie życia

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:

  • składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
  • środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (w tym również przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego), z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Im mniej składek wpływa do ZUS, tym mniejsza Pana emerytura.

W przypadku ubezpieczonych, którzy zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi po raz pierwszy po 31 grudnia 1998 r., podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie (z uwzględnieniem ich waloryzacji).

Pan nie będzie miał kapitału początkowego.

Musi Pan wiedzieć, że podejmując pracę za granicą, prawdopodobnie „wypada” Pan z ubezpieczenia KRUS. Zapewne KRUS nie jest informowany o podejmowaniu przez Pana pracy za granicą. Piszę prawdopodobnie – bo tę kwestię należałoby wyjaśnić.

Odnosząc się do sedna pytania: opłaca Pan KRUS, jeśli chce Pan emeryturę z ZUS, to traci Pan zasadniczo każdą złotówkę wpłaconą do KRUS, bo mogą one nie zostać doliczone do Pana ZUS-owskiej emerytury.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych.

Jest możliwość pobierania dwóch świadczeń, jeśli spełni Pan warunki do emerytury KRUS i ZUS. Obecnie – jak jednak będą wyglądały przepisy za 30 lat – nie sposób przewidzieć.

Wysokość emerytury z ZUS nie może być obecnie niższa niż 882,56 zł. Ale jeśli chciałby Pan mieć ją wyższą, proszę zacząć odprowadzać składki do ZUS. Albo opłacać KRUS i nabyć prawo do świadczenia z KRUS, a może kiedyś także z ZUS i pobierać dwie emerytury.

Zapytanie z listopada 2016 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Przypadkowe oświadczenie dotyczące posiadania ziemi rolnej

Przypadkowe oświadczenie dotyczące posiadania ziemi rolnej

Moja żona z końcem kwietnia odeszła z pacy za porozumieniem stron. Zarejestrowała się jako bezrobotna i obecnie oczekuje na zaświadczenie...

Problem z ponownym ubezpieczeniem w KRUS

Problem z ponownym ubezpieczeniem w KRUS

Żona posiada niewielkie gospodarstwo rolne i ubezpieczona była w KRUS-ie. Następnie znalazła pracę i pracodawca opłacał jej składkę ZUS,...

Konsekwencje braku zgłoszenia w KRUS pracy za granicą

Konsekwencje braku zgłoszenia w KRUS pracy za granicą

Pracowałem za granicą 3 razy po 10 miesięcy. Nie zgłosiłem tego faktu w KRUS, w którym jestem ubezpieczony jako rolnik. Teraz dowiedziałem się,...

Ubezpieczenie w KRUS a podjęcie zatrudnienia

Ubezpieczenie w KRUS a podjęcie zatrudnienia

Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia w KRUS. Jeśli posiada się ubezpieczenie dobrowolne i opłaca się dobrowolnie składkę, czy można być...

Dopisanie do ubezpieczenia KRUS męża

Dopisanie do ubezpieczenia KRUS męża

10 lat temu wyszłam za mąż za rolnika. Przez cały okres małżeństwa nie płaciłam składek KRUS (byłam na zasiłku macierzyńskim, byłam też zatrudniona,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »