Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka emerytura w przyszłości - ZUS czy KRUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-01-30

Chciałbym poznać prognozy co do wysokości mojego świadczenia emerytalnego. Obecnie mam 32 lata i jestem rolnikiem domownikiem. Wyjeżdżam co roku na kilka miesięcy za granicę (legalna praca sezonowa), a po powrocie dorabiam, pomagając rodzicom w sklepie. Na razie bycie w KRUS-ie jest dla mnie korzystne, bo tanie, z drugiej jednak strony obawiam się, że jeśli nie przejdę w końcu na ZUS, to moja emerytura wyniesie tyle, co kot napłakał. Chciałbym jednak dostawać wyższą emeryturę niż rolnicza. Słyszałem też, że ZUS wylicza składkę emerytalną, biorąc pod uwagę ostatnie kilkanaście lat pracy. Czy tak jest? Jeśli tak, to mógłbym jeszcze pozostać czas jakiś w KRUS, i dopiero później przeszedłbym na ZUS, żeby mieć wyższą emeryturę.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Nie można teraz obliczyć wysokości Pańskiej emerytury, gdyż według obecnie obowiązujących przepisów zależy ona od składek emerytalnych zgromadzonych na koncie, a te zależą od wysokości Pana zarobków.

ZUS od 2014 r. nie oblicza już emerytury z 10 czy 20 lat okresu ubezpieczeniowego, ale oblicza ją według nowych zasad.

Emerytura ustalana będzie według następujących zasad: równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę (art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Emerytura = podstawa obliczenia emerytury / średnie dalsze trwanie życia

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:

  • składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
  • środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (w tym również przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego), z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Im mniej składek wpływa do ZUS, tym mniejsza Pana emerytura.

W przypadku ubezpieczonych, którzy zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi po raz pierwszy po 31 grudnia 1998 r., podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie (z uwzględnieniem ich waloryzacji).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pan nie będzie miał kapitału początkowego.

Musi Pan wiedzieć, że podejmując pracę za granicą, prawdopodobnie „wypada” Pan z ubezpieczenia KRUS. Zapewne KRUS nie jest informowany o podejmowaniu przez Pana pracy za granicą. Piszę prawdopodobnie – bo tę kwestię należałoby wyjaśnić.

Odnosząc się do sedna pytania: opłaca Pan KRUS, jeśli chce Pan emeryturę z ZUS, to traci Pan zasadniczo każdą złotówkę wpłaconą do KRUS, bo mogą one nie zostać doliczone do Pana ZUS-owskiej emerytury.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych.

Jest możliwość pobierania dwóch świadczeń, jeśli spełni Pan warunki do emerytury KRUS i ZUS. Obecnie – jak jednak będą wyglądały przepisy za 30 lat – nie sposób przewidzieć.

Wysokość emerytury z ZUS nie może być obecnie niższa niż 882,56 zł. Ale jeśli chciałby Pan mieć ją wyższą, proszę zacząć odprowadzać składki do ZUS. Albo opłacać KRUS i nabyć prawo do świadczenia z KRUS, a może kiedyś także z ZUS i pobierać dwie emerytury.

Zapytanie z listopada 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »