Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak uchronić się przed zasiedzeniem gospodarstwa?

Autor: Katarzyna Siwiec

Moi rodzice posiadali gospodarstwo rolne. W 1988 r. mój ojciec zachorował i nie mógł już pracować (potrzebował opieki). Odtąd w gospodarstwie pracowała mama, brat i ja. W 1997 r. przeprowadziłam się do miasta. Ze mną zamieszkała również mama. Gospodarstwem zajmował się brat. Po roku mama przeprowadziła sprawę spadkową. Mnie i bratu należała się jednakowa część spadku (1,4 ha). W 1998 r. mama zapisała gospodarstwo i swoją część spadkową bratu. Moja część spadkowa nie została odmierzona przez geodetę. Brat zajął się całym gospodarstwem, płaci podatki, otrzymuje dopłaty. Ja nie mam z tego tytułu żadnego dochodu. Brat obiecał, że mnie spłaci z tego 1,4 ha. Do tej pory nie zabiegałam o to szczególnie, ale w zeszłym roku zaczęłam się o to dopominać. Brat powiedział, że musi wziąć pożyczkę, ale tłumaczy się tym, że nie ma teraz na to czasu. Nie chciałabym się wykłócać z bratem, ale boję się, czy takie odciąganie w czasie nie doprowadzi do tego, że nastąpi nabycie przez zasiedzenie gospodarstwa i stracę wszystko.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak uchronić się przed zasiedzeniem gospodarstwa?

Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia

Na początek wyjaśnię, że zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Jeśli Pani brat korzysta z czegoś, co należy do Pani, to przypisać mu trzeba złą wiarę. Jak bowiem uznał Sąd Najwyższy, „nie jest w dobrej wierze posiadacz samoistny, który nabył posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności, zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego; osoba taka bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że nie nabywa prawa własności” (zob. m.in. uchwała SN z dnia 6 grudnia 1991 r., sygn. akt III CZP 108/91, OSNCP 1992, nr 4, poz. 48).

Pani brat – z tego co rozumiem – ma przepisaną na siebie pewną część, a pewną z racji – jak zakładam – śmierci taty należy do Pani. Wiadome mu jest zatem, że nie posiada prawa do całej nieruchomość, gdyż jej część należy do Pani jest zatem w złej wierze. Obowiązuje 30-letni termin zasiedzenia, a liczyć go należy od tego, co miało miejsce wcześniej – albo śmierci Pani taty, albo wyprowadzki Pani i zaprzestania korzystania ze swojej części nieruchomości.

Zobacz również: Posiadacz samoistny a podatek od nieruchomości

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl