Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak będzie dzielone gospodarstwo rodzinne?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-04-24

Moja mama zmarła w 1992 r., a tata w 2006 r. Jest nasz sześcioro rodzeństwa. W chwili śmierci mamy dwoje nie było pełnoletnie. Rodzice nie zostawili testamentu. Jak będzie dzielone gospodarstwo rodzinne? Jest to ok. 5 ha i dom. Chcemy podzielić majątek, ale nie wiemy, od czego zacząć. Nikt z nas nie ma wykształcenia rolniczego.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Brak rolniczego wykształcenia przy spadkobraniu ustawowym nie będzie przeszkoda. Jednak od razu nadmienię, że z powodu dat śmierci rodziców (1992 i 2006) nie będzie to także podział co do zasady na równe udziały. Sprawia to fakt, że spadkobrania gospodarstw rolnych w roku 2006 i 1992 były poddane różnym przepisom.

Oto w roku 1992 r. zastosowanie ma art. 1059 Kodeksu cywilnego, który, ówcześnie obowiązując, brzmiał:

„Art. 1059. Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo

3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

4) są trwale niezdolni do pracy”.

Należy więc zweryfikować w pierwszej kolejności w ramach spadku po mamie, kto z jej spadkobierców, tj. współmałżonek i dzieci, spełniałby choćby jeden z powyższych punktów – ten należy do kręgu osób dziedziczących gospodarstwo po mamie.

Natomiast z racji daty śmierci taty – rok 2006 – każde z Państwa (dzieci) dziedziczy po nim równym udział.

W celu uzyskania dokumentu dającego prawo do dysponowania udziałem nabytym należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po obojgu rodzicach. Wniosek taki kieruje się do sadu cywilnego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania rodziców i położenia nieruchomości (gospodarstwa).

Dzięki postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku – otrzymacie postanowienie sądowe, które uprawomocnieniu się daje możliwości zbycia udziału lub też innego nim rozporządzenia w ramach działu spadku.

Dlatego proponuję przygotowanie takiego wniosku. Proszę o ewentualną dyspozycję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »