Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak będzie dzielone gospodarstwo rodzinne?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-04-24

Moja mama zmarła w 1992 r., a tata w 2006 r. Jest nasz sześcioro rodzeństwa. W chwili śmierci mamy dwoje nie było pełnoletnie. Rodzice nie zostawili testamentu. Jak będzie dzielone gospodarstwo rodzinne? Jest to ok. 5 ha i dom. Chcemy podzielić majątek, ale nie wiemy, od czego zacząć. Nikt z nas nie ma wykształcenia rolniczego.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Brak rolniczego wykształcenia przy spadkobraniu ustawowym nie będzie przeszkoda. Jednak od razu nadmienię, że z powodu dat śmierci rodziców (1992 i 2006) nie będzie to także podział co do zasady na równe udziały. Sprawia to fakt, że spadkobrania gospodarstw rolnych w roku 2006 i 1992 były poddane różnym przepisom.

Oto w roku 1992 r. zastosowanie ma art. 1059 Kodeksu cywilnego, który, ówcześnie obowiązując, brzmiał:

„Art. 1059. Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo

3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

4) są trwale niezdolni do pracy”.

Należy więc zweryfikować w pierwszej kolejności w ramach spadku po mamie, kto z jej spadkobierców, tj. współmałżonek i dzieci, spełniałby choćby jeden z powyższych punktów – ten należy do kręgu osób dziedziczących gospodarstwo po mamie.

Natomiast z racji daty śmierci taty – rok 2006 – każde z Państwa (dzieci) dziedziczy po nim równym udział.

W celu uzyskania dokumentu dającego prawo do dysponowania udziałem nabytym należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po obojgu rodzicach. Wniosek taki kieruje się do sadu cywilnego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania rodziców i położenia nieruchomości (gospodarstwa).

Dzięki postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku – otrzymacie postanowienie sądowe, które uprawomocnieniu się daje możliwości zbycia udziału lub też innego nim rozporządzenia w ramach działu spadku.

Dlatego proponuję przygotowanie takiego wniosku. Proszę o ewentualną dyspozycję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »