Indywidualne porady prawne
• Autor: Wioletta Dyl
Czy mąż może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, jeśli żona w wyniku darowizny stała się właścicielką 4-hektarowego gospodarstwa rolnego? Czy obowiązuje tutaj art. 33 ust. 1 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mówiący o wchodzeniu darowizny do majątku osobistego małżonka? Jeśli nie, proszę o zaproponowanie wyjścia z tej sytuacji. Mąż posiada 40 lat pracy – rejestracja w PUP i otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych dałaby mu możliwość uzyskania uprawnień do świadczenia przedemerytalnego.
W pierwszym rzędzie należałoby przytoczyć przepisy określające w sposób jednoznaczny, co oznacza bycie bezrobotnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 25 kwietnia 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) – za bezrobotnego uznaje się osobę, która spełnią łącznie warunki bycia osobą:
Ponadto taki status może uzyskać osoba, jeżeli m.in:
Zgodnie z brzmieniem art.336 Kodeksu cywilnego: „Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.
Posiadanie cudzej rzeczy, aby mogło być uznane za tzw. samoistne – a zatem mogące wywołać po upływie ustawowego okresu skutki w postaci przejęcia własności tej rzeczy – nie może ograniczać się tylko do wewnętrznego, subiektywnego przekonania posiadacza, ale musi być dostrzegalnym z zewnątrz postępowaniem z rzeczą jak właściciel. Posiadaczem samoistnym rzeczy jest bowiem ten, kto nią włada jak właściciel, który posiadając wyraża faktyczną wolę wykonywania w stosunku do niej prawa własności.
W opisanej sprawie w skład majątku weszła darowizna na rzecz tylko jednego małżonka, czyli Pani (chyba że darczyńca postanowił inaczej i to wyraźnie oświadczył w akcie darowizny). Zatem z mocy prawa darowizna weszła do Pani majątku osobistego, jeżeli taka była wola darczyńcy. Tym samym Pani mąż nie może legitymować się posiadaniem samoistnym bądź zależnym (umowa użytkowania, dzierżawy), natomiast niejako z automatu staje się ubezpieczonym w KRUS jako domownik w gospodarstwie rolnym. Już sama bowiem możliwość czerpania pożytków z nieruchomości rolnej wyklucza Pani męża z kategorii bezrobotnych.
Mąż może jednak zarejestrować się w urzędzie pracy jako poszukujący pracy i skorzystać z form wsparcia przysługującym rolnikom. Zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy wiąże się też z pewnymi obowiązkami. Zgodnie z prawem szukający pracy powinien systematycznie, raz na trzy miesiące, kontaktować się z urzędem. Ponadto osoby korzystające z ubezpieczeń KRUS w poszukiwaniu pracy mogą korzystać z pomocy prywatnych agencji pracy, które także świadczą takie usługi nieodpłatnie.
Natomiast, aby nie stracić na emeryturze przez przejście pod KRUS, gdzie stawki bazowe liczone są na dużo niższym poziomie, rekomendowałabym Pani mężowi zastanowienie się nad założeniem własnej działalności gospodarczej z płaceniem preferencyjnego ZUS (o ile przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadził takiej działalności). Z całą pewnością bardziej opłaci się Pani mężowi być nadal ubezpieczonym w ZUS dla celów obliczenia w przyszłości emerytury. Jeżeli teraz przejdzie do KRUS-u, to ZUS może uwzględnić okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej, ale będą to bardzo skromne stawki.
Można jeszcze spróbować innego sposobu. Wiadomo, że do małżonka rolnika nie będącego współposiadaczem gospodarstwa rolnego mają zastosowanie przepisy regulujące podleganie ubezpieczeniu odnoszące się do rolnika. Oznacza to, że małżonek rolnika spełniający określone warunki ustawowe podlega ubezpieczeniu obowiązkowo. Nie podlega mu natomiast wówczas, gdy przedstawi stosowne dokumenty potwierdzające niewykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.
W ostateczności można wziąć pod uwagę rozwiązanie, jakim jest ustanowienie pomiędzy Państwem rozdzielności majątkowej – zmieniłoby to sytuację Pani męża. Ustanowienie rozdzielności w trakcie małżeństwa może nastąpić:
Oczywiście załatwienie sprawy przed notariuszem to wariant znacznie szybszy, ale i nieco droższy. Od chwili ustanowienia intercyzy każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem, a wszystko, co nabędzie w przyszłości, również wynagrodzenie, dochody ze swojej działalności gospodarczej, należą tylko do jego indywidualnego majątku.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika