Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gospodarstwo rolne i działalność na karcie podatkowej

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-19

Jestem od ponad 3 lat ubezpieczona w KRUS-ie. Mam gospodarstwo rolne – ponad 1 ha przeliczeniowy. Niedawno założyłam działalność gospodarczą i rozliczam się w formie karty podatkowej. Działalność to sprzątanie wnętrz i podatek dochodowy to 220 zł miesięcznie. Czy jest limit zarobków na karcie podatkowej w pozarolniczej działalności gospodarczej (wydaje mi się, że maksymalnie 200 tys. zł na rok, żeby nie stracić prawa do rozliczania się w tej formie, ale nie wiem jak to się ma do KRUS-u)? Czy będąc ubezpieczoną w KRUS-ie, można jednocześnie pełnić obowiązku członka zarządu spółki z o.o. (tylko na podstawie aktu powołania, bez żadnej umowy o pracę) i pobierać z tego tytułu pensję i w jakiej wysokości maksymalnie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Oczywiście, że jest limit. Kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie może przekraczać określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Za 2017 rok jest to 3300 zł.

 
Co do drugiego pytania, to zgodnie z treścią art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym,  rolników, od 31.12.2016 r. na mocy ustawy z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 277 ze zm.) rolnicy i domownicy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia ich ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, jeżeli spełniają warunki określone tym przepisem. Warunkami tymi są:

  • podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wymienionych umów lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej,

    Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

    Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • nieprzekroczenie w rozliczeniu miesięcznym kwoty przychodu osiąganego z tych tytułów, odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego za dany okres.


Osoba, która tylko i wyłącznie na podstawie aktu powołania pełni obowiązki prezesa zarządu lub członka zarządu spółki prawa handlowego i za udział w posiedzeniach zarządu na mocy uchwały otrzymuje wynagrodzenie, z tego tytułu nie podlega obowiązkowo ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Nie ma tu określonego limitu. Obowiązki i kompetencje członka zarządu określane są wyłącznie przepisami Kodeksu spółek handlowych oraz aktami korporacyjnymi spółki (np. uchwała o powołaniu, umowa lub statut spółki, regulamin zarządu).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »