Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dzierżawa ziemi krewnemu

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-10-01

Jestem właścicielem ziemi po ojcu, ok.2 ha. Pobieram emeryturę z ZUS-u. Dalsza osoba z rodziny chce wydzierżawić ode mnie tę ziemię, gdyż brakuje jej kilka lat do uzyskania emerytury rolniczej. Chce opłacać dzierżawę, podatek, składkę do KRUS-u. Czy dzierżawa ziemi krewnemu jest możliwa?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Nie ma żadnego problemu ani przeciwwskazań, aby wydzierżawił Pan grunty.

 

Zgodnie z treścią Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 693. § 1. Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

 

§ 2. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków”.

 

Według art. 693 § 1 do zawarcia umowy dzierżawy potrzebne jest złożenie oświadczenia woli stron: wydzierżawiającego - o zobowiązaniu się do oddania dzierżawcy rzeczy do używania i pobierania pożytków i dzierżawcy – o zobowiązaniu się płacenia wydzierżawiającemu umówionego czynszu. Do skutecznego zawarcia umowy dzierżawy nie jest potrzebne istnienie po stronie wydzierżawiającego prawa własności lub innego prawa rzeczowego do przedmiotu dzierżawy (wyrok SN z dnia 30 lipca 1964 r., sygn. akt I CR 33/64 OSNCP 1965/5 poz. 84).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Nie jest jednak wyłączona możliwość zawarcia w umowie dzierżawy oświadczenia wydzierżawiającego o przysługiwaniu mu prawa własności (lub innego prawa rzeczowego) do przedmiotu dzierżawy. Artykuł 693 § 2 określa formy zapłaty czynszu, w praktyce jednak niemal wyłącznie występuje czynsz świadczony w pieniądzach.

 

Dzierżawa, podobnie jak najem (art. 694), jest umową konsensualną. Nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłużej niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nie oznaczony (art. 660 w zw. z art. 694). Na żądanie stron umowa dzierżawy może być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Wydzierżawiający obowiązany jest wydać dzierżawcy przedmiot dzierżawy. Taki obowiązek istnieje już z mocy przepisów (art. 662 § 1 w zw. z art. 694), choć w samej umowie powinno być również co do tego zawarte postanowienie. Umowa może zawierać szczegółowe postanowienia co do stanu zwracanego przedmiotu dzierżawy. Z braku takich postanowień mają zastosowanie art. 696-698 kc.

Z mocy art. 708 kc przepisy o dzierżawie mają odpowiednie zastosowanie do wypadków, gdy osoba biorąca nieruchomość rolną do używania i pobierania pożytków nie jest obowiązana do uiszczania czynszu, lecz tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub posiadaniem gruntu. Interpretacji tego przepisu dotyczy m.in. uchwała SN z dnia 2 kwietnia 1993 r. (sygn. akt III CZP 39/93 OSNCP 1993/10 poz. 178), której teza brzmi: „Umowa zawarta na czas oznaczony, do której z mocy art. 708 kc mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, nie może być rozwiązana przez wypowiedzenie w trybie art. 704 kc”.

 

Posiadacz gruntów rolnych może podlegać pod ubezpieczenie KRUS, a ewentualne dochody z dzierżawy nie wpływają na Pana emeryturę z ZUS ani na jej zawieszenie ani na prawo do niej.

 

Za rolnika w rozumieniu ustawy uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »