Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie wkładu wniesionego do rolniczej spółdzielni produkcyjnej

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2019-08-12

Dziadek ze strony taty w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wstąpił do rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Jego wkład to 2 hektary ziemi ornej. Obecnie przeprowadzamy sprawę spadkową po dziadku w celu odzyskania ziemi. Na chwilę obecną mój tata, który zmarł w 1999 roku, sądownie został uznany spadkobiercą po swoich rodzicach. Wielkość udziału przypadająca na niego to 300m 2.Teraz ja z bratem chcemy przeprowadzić spadek po tacie, ale sąd żąda wykazania się uprawnieniami rolniczymi. Brat je posiada, ja nie. Czy wykazanie się uprawnieniami w moim przypadku jest konieczne, biorąc po uwagę ilość przypadającej na tatę ziemi? Czy ewentualnie mogę scedować swoje prawo do dziedziczenia na syna, który w 1999 roku był małoletni? Ziemia. o której zwrot się staramy. leży w obrębie dużego miasta wojewódzkiego, a RSP nadal istnieje.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

W sprawach spadkowych sądy zawsze stosują przepisy, jakie obowiązywały w dacie śmierci spadkodawcy. Tata zmarł w 1999 r., a w tym czasie obowiązywały jeszcze szczególne zasady dziedziczenia gospodarstw rolnych oraz udziałów, jakie miały dane osoby w spółdzielniach rolniczych.

Aby być spadkobierca w zakresie gospodarstwa rolnego lub prawa do udziału w spółdzielni rolniczej, konieczne było spełnienie określonych warunków. Warunki te w ówczesnym czasie wynikały z rozporządzenia rady ministrów z dnia 12 grudnia 1990 r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych. Jest ono nadal obowiązujące co do spadków otwartych przed 14 lutego 2001 r. (chodzi o datę śmierci spadkodawcy). Zamiast opisywać, załączam całe rozporządzenie (nie jest ono długie).

Spadkobiercy dziedziczyli z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

  1. odpowiadali warunkom koniecznym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności (tj. posiadali kwalifikacje praktyczne np. prowadzili własne gospodarstwo lub teoretyczne do prowadzenia gospodarstwa rolnego) albo
  2. byli małoletni bądź pobierali naukę zawodu lub uczęszczali do szkół, albo
  3. byli trwale niezdolni do pracy.

Warunki te dotyczyły każdego spadkobiercy ustawowego, z tym że po nowelizacji z 18 sierpnia 1990r. pierwszy warunek zastąpiono dwoma innymi przesłankami w postaci wymogu:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. stałej, bezpośredniej pracy przy produkcji rolnej.
  2. przygotowania zawodowego do prowadzenia produkcji rolnej.

Dwie pozostałe przesłanki pozostały identyczne.

Niestety nie może Pani scedować swojego prawo do spadku po ojcu na syna. który w 1999 roku był małoletni. W chwili śmierci taty Pani żyła i stała się automatycznie jego spadkobiercą. Czy w zakresie gospodarstwa rolnego, to zależy od innych okoliczności.

Jeżeli Pani jako dziecko spadkodawcy nie dożyłaby otwarcia spadku, udział spadkowy, który by Pani przypadał, przypadłby Pani dzieciom w częściach równych. Wnuki spadkodawcy (Pani ojca), aby odziedziczyć gospodarstwo. również winny spełniać jeden ze wskazanych wcześniej warunków.

 
Gdy dzieci spadkodawcy dożyły chwili otwarcia spadku (jak w Pani przypadku), ale nie mogły dziedziczyć gospodarstwa rolnego z powodu braku warunków przewidzianych przez ustawę (i tak chyba uzna sąd), gospodarstwo to mogły odziedziczyć wnuki spadkodawcy oraz dalsi zstępni odpowiadający warunkom koniecznym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności.

Oznacza to, że prawdopodobnie Pan nie zostanie uznany za spadkobiercą po swoim ojcu w zakresie gospodarstwa rolnego, ale Pana syn (jako małoletni wnuk spadkodawcy) owszem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »