Indywidualne porady prawne
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-05-22
W KRUS-ie jestem od 2004 jako domownik w gospodarstwie teściów. Od 2005 czasami pracuje za granicą w UE. Czas pracy jest różny, czasami 10 miesięcy, a czasami 3 miesiące w roku zależności od potrzeb pracodawcy. Nie ma ciągłości. KRUS domaga się wykazu ubezpieczeń. Jakie konsekwencje poniosę? Mam 41 lat.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty”.
Podstawowym kryterium do objęcia Pana w spornych okresach takim ubezpieczeniem jest ustalenie, czy spełniał Pan przesłanki uznania jej za domownika w świetle art. 6 pkt. 2 ustawy rolniczej. Zgodnie z tym przepisem „ustawa uznaje za domownika osobę bliską rolnikowi, która:
a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy”.
Okresy ubezpieczenia pracowniczego wykluczają Pana automatycznie z ubezpieczenia KRUS. Brak świadczenia pracy w gospodarstwie może wykluczyć Pana z ubezpieczenia jako domownika.
Nie spełniał Pan bowiem w tym okresie kryteriów domownika rolnika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Po pierwsze nie zamieszkiwał Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bowiem zamieszkuje za granicą. Po drugie nie prowadzi gospodarstwa rolnego, gdyż pobyty w Polsce uniemożliwiają osobistą realizację produkcji.
Istota działań domownika, który nie prowadzi zawodowej działalności rolniczej na własny rachunek, sprowadza się do pomocy rolnikowi w prowadzeniu gospodarstwa, czyli do wykonywania prac wskazanych mu przez prowadzącego gospodarstwo leżących w zakresie jego decyzji gospodarczych.
Jest to dość luźna definicja i może być obroniona w sądzie, że w okresach braku ubezpieczenia ze stosunku pracy nadal pozostawał Pan domownikiem rolnika. Aczkolwiek nie wróżę Panu pozytywnego rozstrzygnięcia. KRUS oprze się na Pana oświadczeniach, może wystąpić do instytucji w kraju pracy o podanie okresów zatrudnienia. Nie może Pan podlegać pod inne ubezpieczenie pracownicze i jednocześnie pod ubezpieczenie KRUS.
Albo to, albo to. Musi Pan wybrać. I nie ma znaczenia, czy chodzi o pracę za granicą, czy w Polsce. I nie ma znaczenia, czy jako domownik, czy rolnik. Obowiązują te same kryteria. Rolnicy i domownicy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia ich ubezpieczeniem społecznym w ZUS-ie z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, jeżeli spełniają warunki określone tym przepisem pod warunkiem podlegania przed podjęciem zlecenia ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzekroczenia w rozliczeniu miesięcznym kwoty przychodu (limitu przychodu) osiąganego z tych tytułów, odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego za dany okres. Każda inna działalność wyklucza Pana z ubezpieczenia KRUS.
Jakie poniesie Pan konsekwencje?
Wykluczenia z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w Polsce w okresach pracy za granicą. Jeśli korzystał Pan w Polsce z leczenia na NFZ-et, będzie Pan zobligowany do zwrotu kosztów leczenia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):