Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna ziemi a początek biegu 5-letniego okresu posiadania nieruchomości

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-15

Mama odziedziczyła po swoim ojcu (postanowienie sądu z października 2011 r.) gospodarstwo rolne. Jeszcze w tym samym roku złożyła w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe dotyczące spadku. W związku z tym w styczniu 2012 r. otrzymała z urzędu skarbowego decyzję, że nie zapłaci żadnego podatku, jeżeli przez okres 5 lat nie sprzeda tego majątku i będzie w nim mieszkać. Od jakiej daty należy liczyć ten 5-letni okres?

Następna sprawa dotyczy darowizny ziemi rolnej (VI klasy) o pow. 0,15 ha, która ma dostęp do drogi publicznej i mediów. Mama chce podarować ją mnie, swojemu synowi, ale ma dylemat, czy podarować ją notarialnie w całości z adnotacją, że w przypadku sprzedaży połowa przychodu należy do niej, czy też mam geodezyjnie podzielić działkę na 2 równe połowy i sporządzić umowę darowizny u notariusza tylko na jedną część? Który wariant będzie korzystniejszy, jakie będą koszty u notariusza? I jeszcze jedno: czy bardziej opłaca się darować ziemię rolną, czy po przekształceniu – uzyskaniu warunków zabudowy w działkę budowlaną?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Pierwsze pytanie.

Otóż, zgodnie z treścią art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b ) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Tak więc termin ten nie jest liczony od danego dnia, ale od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku. Data nabycia spadku wynika z treści postanowienia o nabyciu spadku, ale Pan jej nie podał, proszę zatem spojrzeć w treść postanowienia – z jaką datą sąd stwierdził nabycie spadku.

Drugie pytanie.

Zdecydowanie wariant drugi, a to dlatego, że umowa darowizny jest umową nieodpłatną. Nie ma zatem możliwości zastrzeżenia, że w razie późniejszej sprzedaży działki część ceny wraca do darczyńcy. To nie byłaby już umowa darowizny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z treścią art. 888 Kodeksu cywilnego (K.c.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Tak więc w wyniku darowizny po pierwsze definitywnie zmienia się właściciel, a po drugie – nie ma możliwości dokonać darowizny w pewnym sensie częściowo odpłatnie. Nie byłaby to w ogóle darowizna, a więc można by się liczyć z konsekwencjami w postaci potraktowania tej umowy jako umowy sprzedaży.

Jakie będą koszty u notariusza?

Taksa notarialna jest uzależniona od wartości nieruchomości. Mogę ogólnie podać, że rozporządzenie dotyczące stawek taksy notarialnej stanowi, że maksymalna stawka wynosi od wartości:

  1. do 3000 zł – 100 zł;
  2. powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  6. powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  7. powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Odpowiadając na ostatnie z pytań: „czy bardziej opłaca się darować ziemię rolną, czy po przekształceniu – uzyskaniu warunków zabudowy w działkę budowlaną?” – zależy to głównie od tego, czy chcą Państwo tę działkę przekształcać teraz, czy potem, ale generalnie wartość działki budowlanej jest wyższa niż rolnej, więc teoretycznie będzie tak, że taksa notarialna w przypadku darowizny działki budowlanej będzie wyższa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wydzierżawienie gospodarstwa po śmierci męża

Po śmierci męża wydzierżawiłam gospodarstwo o powierzchni 4,1 ha. Dzierżawca w umowie zobowiązał się do płacenia czynszu w kwocie nie...

Czy należy się zachowek od gospodarstwa przekazanego za rentę rolniczą?

Moje pytanie dotyczy zachowku po rodzicach (jest nas 5 rodzeństwa). Rodzice w 1985 roku przepisali dom i gospodarstwo na jedną z sióstr i jej...

Jak założyć księgę wieczystą dla nieruchomości gruntowej?

Chcę założyć księgę wieczystą dla nieruchomości gruntowej (łąki), której jestem współwłaścicielem wraz z ciocią i siostrą. Dla...

Niechciana działka rolna po zmarłej matce

Moja matka zmarła 4 lata temu. Była właścicielką działki rolnej. Teraz podatek przychodzi na mnie. Nie chcę tej działki po zmarłej matce, nie jest to na...

Kto jest spadkobiercą gospodarstwa rolnego?

Było nas w domu czworo rodzeństwa. Jeden brat zmarł w sierpniu. Rodzice przepisali mu w latach 70. w całości gospodarstwo rolne. Był...

Nabycie gruntu rolnego od spadkobierców w świetle nowych przepisów

Jestem właścicielem 2/3 gruntu rolnego o pow. 10h. 1/3 jest własnością wielu spadkobierców. 4 osoby chcą sprzedać swoje udziały. Udział jednej osoby...

Otrzymanie gospodarstwa w zamian za opiekę

Brat mojej babci wraz z żoną posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha z zabudowaniami. Nie posiadają dzieci. Wujek jest chory na...

Jak uczynić córkę właścicielką ziemi po zmarłym ojcu?

Jak przepisać akt notarialny ziemi na córkę? Oświadczenia woli złożone zostały u notariusza – jedna córka przyjęła spadek...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »