Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna gospodarstwa dzieciom z pominięciem ich małżonków

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-05-29

Rodzice są właścicielami domu wraz z siedliskiem i gruntem ornym o pow. ok. 2 ha – wartość ok. 400 tys. zł. Planują przenieść się do domu spokojnej starości. W związku z tym chcieliby przekazać w formie darowizny gospodarstwo dzieciom - mojej siostrze i mnie. Siostra wraz z mężem mieszka za granicą, ja wraz z żoną mamy dom w Polsce. Czy jest możliwość przekazania całej nieruchomości tylko mnie i siostrze z pominięciem naszych małżonków, mimo że mamy wspólność majątkową? Jak przeprowadzić tę darowiznę, aby nie płacić podatku? Jakie są koszty notarialne od darowizny w podanej kwocie? Czy fakt, że ani ja, ani siostra nie jesteśmy rolnikami, stoi na przeszkodzie zawarciu umowy darowizny?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Na samym początku pragnę wskazać, że jest możliwe przekazanie nieruchomości w drodze darowizny wyłącznie Panu lub siostrze, tak aby ani Pana żona, ani szwagier nie mieli praw do tej nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – do majątku osobistego każdego z małżonków (a więc takiego, do którego nie ma prawa drugi małżonek nawet pomimo istnienia wspólności małżeńskiej) zalicza się przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę, chyba że darczyńca postanowił inaczej. W rezultacie jeżeli rodzice w drodze darowizny przekażą Panu nieruchomość i zastrzegą, że ma ona należeć wyłącznie do Pana, to żona nie będzie miała do tej nieruchomości żadnych praw (nawet pomimo faktu istnienia wspólności małżeńskiej). W rezultacie przy ewentualnym rozwodzie taka nieruchomość nie podlega podziałowi, stanowi wyłącznie Pana własność. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku dokonania darowizny na rzecz siostry.

Odnośnie natomiast kwestii podatkowych należy wskazać, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – dokonanie darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny (rodzice – dzieci) jest całkowicie zwolnione od tego podatku. Dodatkowo w przypadku gdy darowizna dokonywana jest przed notariuszem w formie aktu notarialnego, to wszelkich czynności związanych z powiadomieniem urzędu skarbowego dokonuje notariusz. W konsekwencji otrzymana od rodziców darowizna jest wolna od podatku i nie wymaga składania żadnych pism do urzędu skarbowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

To, ile zapłacimy u notariusza za sporządzenie aktu notarialnego, zależy od wartości nieruchomości. Zgodnie z taksą notarialną przy wartości nieruchomości:

  1. do 3000 zł – 100 zł;
  2. powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  6. powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  7. powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Przy sporządzaniu aktu notarialnego umowy darowizny notariusz pobierze również opłatę sądową w wysokości 200 zł za dokonanie wpisu w księdze wieczystej.

Zgodnie z przepisem art. 2a ust 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. 2016 r., poz. 2052, j.t. ze zm.) – może Pan otrzymać darowiznę, nawet jeśli nie ma Pan statusu rolnika. Ograniczenia wynikające z ustawy nie obejmują Pana.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »