Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zostaną mi odebrane lata płacenia KRUS-u?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-25

Mam 62 lata. Staram się o emeryturę rolniczą. Czy zostaną mi odebrane lata płacenia KRUS-u, jeśli w tym samym czasie pracowałam na umowę w przychodni? Okres ten mam wliczony w KRUS-ie (dotyczy to lat 1979–1975).

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Obecnie co do zasady nie ma możliwości, aby osoba ubezpieczona w ZUS-ie miała jednocześnie opłacane składki na KRUS-ie. Jednak w latach 1977–1989 istniał obowiązek podwójnego ubezpieczenia osób, które prowadziły gospodarstwo rolne, pozostając jednocześnie w zatrudnieniu na umowę o pracę poza rolnictwem. Takie rozwiązanie pozwalało także na pobieranie świadczeń emerytalnych z obu ubezpieczeń jednocześnie w wysokości 1,5 świadczenia.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które uzyskały prawo zarówno do emerytury rolniczej, jak i pracowniczej z ZUS-u, mogą obecnie otrzymać dwa pełne świadczenia, o ile wypracowały sobie odpowiedni staż dla każdego ze świadczeń.

Tak więc zgodnie z obowiązującymi przepisami, skoro ma Pani wypracowany staż z KRUS-ie, to otrzyma Pani obydwie emerytury, mimo że te same lata, które do tego stażu zostały zaliczone, zaliczy Pani także do stażu z ZUS-u. Pozwalają na to przepisy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »