Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy uda mi się nie wychodzić z ubezpieczenia w KRUS-ie?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-07

Jestem płatnikiem KRUS, mam możliwość zagrać kilka koncertów latem, niestety firma nie chce podpisać umowy o dzieło, tylko zlecenie. Czy jest jakaś możliwość rozwiązania sytuacji bez wychodzenia z ubezpieczenia w KRUS-ie?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 277 z późn. zm.) „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.

Co do zasady umowa-zlecenie powoduje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, wiec spowoduje wyłączenie Pana prawa do opłacania składek w KRUS. Jeśli firma nie chce podpisać umowy o dzieło, a jedynie umowę-zlecenie, to jedynym wyjściem, aby nie opłacać od niej składek, jest nieotrzymanie przez Pana z tego tytułu wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 735 Kodeksu cywilnego zleceniobiorca może wykonać zlecenie (wykonać usługę) bez wynagrodzenia. Pamiętać jednak należy, że aby uniknąć opłacania składek z tytułu tej umowy, jej nieodpłatny charakter musi wprost wynikać z umowy (czyli w umowie należy wpisać, że nie otrzyma Pan wynagrodzenia za wykonanie zlecenia).

Pamiętać także należy, że sytuacji tej nie zmienia okoliczność, w której zleceniodawca zwraca poniesione przez zleceniobiorcę koszty związane z wykonaniem nieodpłatnej umowy. Słowem – to, że umowa jest nieodpłatna (co wynika z jej treści), nie oznacza, że zleceniodawca nie może Pani zwrócić poniesionych kosztów wykonania dzieła (o ile takie koszty były faktycznie poniesione).

Jest to właściwie jedyny sposób, aby przy umowie-zlecenia nie musiał Pan rezygnować z KRUS-u. Przy umowie o dzieło nie byłoby takiego problemu, gdyż umowa ta nie rodzi obowiązku opłacania składek. Natomiast do wszelkich innych umów nienazwanych stosuje się przepisy o zleceniu – a wiec trzeba opłacać składki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę płacić KRUS?

Kilka lat temu nabyłem grunt orny o powierzchni 2 ha. Po 3 latach od nabycia dowiedziałem się w KRUS-ie, że jeżeli nie opłacam ubezpieczenia...

KRUS a bezrobocie

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Po urlopie chciałabym podjąć inną pracę. Czy mogę się zwolnić i zarejestrować jako bezrobotna, jeśli mąż...

KRUS a umowa-zlecenie

Od roku 2002 jestem właścicielem gospodarstwa rolnego również od tamtego momentu prowadzę działalność gospodarczą, a ubezpieczam się w KRUS-ie.W...

Czy mogę się ubiegać o zwrot nadpłaty w KRUS?

W 2010 roku wyszłam za mąż za obcokrajowca przez cały czas płace w Polsce składki KRUS na wniosek. Czy mogę się ubiegać o zwrot tych...

Posiadanie gruntu wyłączonego z produkcji rolniczej a emerytura rolnicza

Mój mąż chce przejść na emeryturę rolniczą. Spełnia warunki (przekazał ziemię synowi, ma odpowiedni okres składkowy i wiek), ale poinformowano go,...

Czy decyzja KRUS sprzed 20 lat utraciła moc prawną?

W 1995 r. wydano decyzję (art. 36 ust.1 pkt 1 ustawy obowiązującej do 2009 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników) o ustaniu ubezpieczenia...

Ubezpieczenie w KRUS a podjęcie zatrudnienia

Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia w KRUS. Jeśli posiada się ubezpieczenie dobrowolne i opłaca się dobrowolnie składkę, czy można być...

Ubezpieczenie w KRUS i w Niemczech a renta chorobowa

Mąż od 1998 r. mieszkał w Niemczech. Ja mieszkałam w Polsce i jako rolnik byłam ubezpieczona w KRUS. Mąż, jako członek rodziny...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »