Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy KRUS może wykluczyć ze składek rolnika mieszkającego za granicą?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-10-28

Jestem rolnikiem, posiadam swoją ziemię uprawną. Jeśli przebywam za granicą, to czy KRUS może wykluczyć mnie ze składek emerytalnych? Po jakim czasie następuję wykluczenie? Czy jest możliwe ponowne płacenie składek emerytalnych po powrocie do kraju?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników „za rolnika w rozumieniu ustawy uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia”.

Samo posiadanie gruntów rolnych czy gospodarstwa rolnego nie jest wystarczającym tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego rolników. Konieczne jest bowiem jeszcze prowadzenie działalności rolniczej lub przeznaczenie gruntów prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 28 stycznia 2009 r. (sygn. akt I UK 202/08) czy orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2007 r. (sygn. akt I UK 139/ 07) e zaprzestanie przez rolnika działalności rolniczej (np. wskutek długotrwałego pobytu za granicą) wyklucza podleganie przez niego ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy rolnik ma obowiązek, nie czekając na wezwanie KRUS, w ciągu 14 dni informować KRUS o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

Słowem – jeśli na dłużej wyjeżdża Pani za granicę (niezależnie od tego, czy będzie Pani tam pracować, czy nie), powinna Pani powiadomić o tym fakcie KRUS. Konieczne jest to także wtedy, gdy inna osoba na podstawie stosownej umowy będzie się zajmować Pani gospodarstwem pod Pani nieobecność.

Ubezpieczenie ustaje od dnia następującego po dniu, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu.

Po powrocie do kraju może Pani ponownie podlegać ubezpieczeniom w KRUSie, jeśli nie będzie Pani podlegała innym ubezpieczeniom.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »