Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy urzędnik może zabronić ubezpieczać się w KRUS?

• Autor: Eliza Rumowska

Jestem dobrowolnie ubezpieczony w KRUS-ie i jednocześnie posiadam dług alimentacyjny. Ostatnio na wywiadzie alimentacyjnym urzędnik powiedział mi, że nie mogę być na KRUS-ie. Czy urzędnik może mi zabronić ubezpieczać się w KRUS i zmusić do rejestracji na bezrobociu? Dodam, że wpłacam na konto komornika co miesiąc 700 zł (alimenty mam w wysokości 1000 zł). Czy mogę zostać uznany jako uchylający się od płacenia alimentów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy urzędnik może zabronić ubezpieczać się w KRUS?

Nawet jeżeli urzędnik zgodnie ze swym przekonaniem uzna Pana za osobę uchylającą się od alimentacji, to nie powinien wysuwać powyższych żądań.

Żądanie bowiem zaprzestania samodzielnego opłacania składek KRUS i przejście na status bezrobotnego nie tylko nie poprawi Pana sytuacji majątkowej i możliwości zarobkowych, ale nawet je pogorszy. Propozycja urzędnika godzi w Pana wolności obywatelskie – swoboda wykonywania pracy i zawodu. Ponadto naraża to na większe obciążenia podmiotu publicznego – bowiem składki za bezrobotnego płaci urząd. Oczywiście składki z PUP nie dają Panu prawa do emerytury, w przeciwieństwie do opłacanych dobrowolnie składek KRUS.

Podsumowując – urzędnik może Pana motywować do zarejestrowania się jako osoba szukająca pracy, może oczekiwać większego zaangażowania w samozatrudnienie i zwiększenie zarobków adekwatnie do możliwości jakie Pan posiada – ale nie może zabraniać Panu podlegania dobrowolnemu KRUS i nakazywać przyjęcia statusu bezrobotnego.

Jeżeli będzie on obstawać przy swych żądaniach – proszę, aby Pan zażądał tego na piśmie ze wskazaniem podstaw prawnych swego żądania, bowiem da to Panu podstawę odwołania się lub złożenia skargi na urzędnika.

Zobacz również: Czy mając ziemię można zarejestrować się w urzędzie pracy?

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl