Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy urzędnik może zabronić ubezpieczać się w KRUS?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2018-01-15

Jestem dobrowolnie ubezpieczony w KRUS-ie i jednocześnie posiadam dług alimentacyjny. Ostatnio na wywiadzie alimentacyjnym urzędnik powiedział mi, że nie mogę być na KRUS-ie. Czy urzędnik może mi zabronić ubezpieczać się w KRUS i zmusić do rejestracji na bezrobociu? Dodam, że wpłacam na konto komornika co miesiąc 700 zł (alimenty mam w wysokości 1000 zł). Czy mogę zostać uznany jako uchylający się od płacenia alimentów?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt

Nawet jeżeli urzędnik zgodnie ze swym przekonaniem uzna Pana za osobę uchylającą się od alimentacji, to nie powinien wysuwać powyższych żądań.

Żądanie bowiem zaprzestania samodzielnego opłacania składek KRUS i przejście na status bezrobotnego nie tylko nie poprawi Pana sytuacji majątkowej i możliwości zarobkowych, ale nawet je pogorszy. Propozycja urzędnika godzi w Pana wolności obywatelskie – swoboda wykonywania pracy i zawodu. Ponadto naraża to na większe obciążenia podmiotu publicznego – bowiem składki za bezrobotnego płaci urząd. Oczywiście składki z PUP nie dają Panu prawa do emerytury, w przeciwieństwie do opłacanych dobrowolnie składek KRUS.

Podsumowując – urzędnik może Pana motywować do zarejestrowania się jako osoba szukająca pracy, może oczekiwać większego zaangażowania w samozatrudnienie i zwiększenie zarobków adekwatnie do możliwości jakie Pan posiada – ale nie może zabraniać Panu podlegania dobrowolnemu KRUS i nakazywać przyjęcia statusu bezrobotnego.

Jeżeli będzie on obstawać przy swych żądaniach – proszę, aby Pan zażądał tego na piśmie ze wskazaniem podstaw prawnych swego żądania, bowiem da to Panu podstawę odwołania się lub złożenia skargi na urzędnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »