Indywidualne porady prawne
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-05
Moja żona jest właścicielem różnych działek (działka zagrodowa, rolna, łąka) o łącznej powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego, które otrzymała w darowiźnie przed naszym ślubem. Od dwóch lat jesteśmy małżeństwem i od chwili zawarcia związku mamy wspólnotę majątkową, żona pracuje jako nauczycielka i płaci ZUS, natomiast ja pracuję za granicą, więc nie płacę w Polsce składek. Nie prowadzimy gospodarstwa rolniczego i nie utrzymujemy się z rolnictwa, oboje mieszkamy w mieście. Czy ja mam obowiązek płacenia składek do KRUS-u, skoro moja żona ma grunty? Moja składka na ubezpieczenie zdrowotne jest pobierana od żony z zakładu pracy.
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczenie to obejmuje na zasadach określonych w wymienionej ustawie rolników, ich małżonków i pracujących z nimi domowników, o ile osoby te:
Nie jest Pan rolnikiem ani domownikiem. Nadto ma Pan inny tytuł do ubezpieczenia – zatrudnienie za granicą.
W świetle art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym „rolników rolnicy i domownicy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia ich ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, jeżeli spełniają warunki określone tym przepisem”.
Warunkami tymi są:
Po pierwsze nie jest Pan ani rolnikiem, ani domownikiem rolnika. Po drugie ma Pan inny tytuł do ubezpieczenia Nie podlega Pan pod ubezpieczenie w KRUS-ie i nie jest zobowiązany opłacać składki.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):