Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-02-25

Dwa lata temu kupiłam z partnerem (mamy równe udziały) działkę rolną o wielkości powyżej 1 ha. Nie byliśmy rolnikami i występowaliśmy o zgodę na zakup do ANR-u. Teraz chciałabym przepisać swoją część partnerowi i tu pojawia się pytanie – czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej w obecnym stanie prawnym?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że sytuacja nie uległa zmianie w tym sensie, że wciąż – bez zezwolenia – co do zasady nieruchomość rolną może nabyć rolnik indywidualny.

Precyzyjniej, art. 2a ustawy o kształtowaniu ustroju rynku rolnego stanowi, że poza rolnikiem nieruchomość rolną może bez zezwolenia nabyć m.in.:

a) osoba bliska zbywcy,

b) jednostka samorządu terytorialnego,

c) Skarb Państwa lub działający na jego rzecz Krajowy Ośrodek itd.

W myśl nadal obowiązujących przepisów, o ile mowa w ustawie o „osobie bliskiej” – należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.

Niestety zatem, osoby pozostające w związkach nieformalnych nie mają statusu osoby bliskiej i tym samym muszą uzyskiwać zgodę obecnie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Projektowana jest zmiana w zakresie art. 1a ustawy, który wyłączy spod jej stosowania nieruchomości rolne poniżej 5 ha (obecnie jest poniżej 0,3 ha). Zmiany są wciąż dopiero na etapie projektu, więc trudno przewidzieć jakie będzie brzmienie końcowe tej nowelizacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup ziemi od rolnika pod budowę domu

Znajomy chce nam sprzedać ziemię, my chcemy kupić i wybudować dom. Jednak w gąszczu przepisów i interpretacji nie możemy się odnaleźć....

Sprzedaż gospodarstwa we współwłasności gdy nie ma kontaktu jednym ze współwłaścicieli

Gospodarstwo w posiada 4 właścicieli, czyli jest we współwłasności. Z jednym z współwłaścicieli nie ma kontaktu. Pozostali chcą sprzedać...

Zakup ziemi przez obcokrajowca z UE

Mój problem dotyczy zakupu ziemi przez obcokrajowca z UE. Sytuacja wygląda w ten sposób, że posiadam gospodarstwo o powierzchni około 5 ha. Nie...

Dzierżawa otrzymanych w darowiźnie gruntów a podatek

Żona dostała w darowiźnie od rodziców ok. 4 ha gruntów rolnych (są uprawiane na nich owoce) w 2015 r. Chciałaby wydzierżawić te grunty bratu. Czy...

Czy brat może przekazać siostrom ziemię?

Proszę o informację, czy brat może przekazać siostrom ziemię? Sytuacja wygląda w ten sposób, że brat jest rolnikiem i otrzymał ziemię od...

Możliwości zakupu działki rolnej

Chciałbym zapytać o możliwości zakupu działki rolnej o powierzchni 0,5 ha. Obecny właściciel chce ją sprzedać, a ja chciałbym ją kupić....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »