Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-02-25

Dwa lata temu kupiłam z partnerem (mamy równe udziały) działkę rolną o wielkości powyżej 1 ha. Nie byliśmy rolnikami i występowaliśmy o zgodę na zakup do ANR-u. Teraz chciałabym przepisać swoją część partnerowi i tu pojawia się pytanie – czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej w obecnym stanie prawnym?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że sytuacja nie uległa zmianie w tym sensie, że wciąż – bez zezwolenia – co do zasady nieruchomość rolną może nabyć rolnik indywidualny.

Precyzyjniej, art. 2a ustawy o kształtowaniu ustroju rynku rolnego stanowi, że poza rolnikiem nieruchomość rolną może bez zezwolenia nabyć m.in.:

a) osoba bliska zbywcy,

b) jednostka samorządu terytorialnego,

c) Skarb Państwa lub działający na jego rzecz Krajowy Ośrodek itd.

W myśl nadal obowiązujących przepisów, o ile mowa w ustawie o „osobie bliskiej” – należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.

Niestety zatem, osoby pozostające w związkach nieformalnych nie mają statusu osoby bliskiej i tym samym muszą uzyskiwać zgodę obecnie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Projektowana jest zmiana w zakresie art. 1a ustawy, który wyłączy spod jej stosowania nieruchomości rolne poniżej 5 ha (obecnie jest poniżej 0,3 ha). Zmiany są wciąż dopiero na etapie projektu, więc trudno przewidzieć jakie będzie brzmienie końcowe tej nowelizacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »