Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mama powinna podlegać pod ubezpieczenie społeczne rolników?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-05-13

Rodzice od prawie 50 lat są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego (7 ha). Ojciec przez ten cały czas pracował na umowę o pracę, a teraz pobiera emeryturę z ZUS. Mama nigdy nie pracowała i podlegała pod ubezpieczenie ojca. Czy mama powinna podlegać pod ubezpieczenie społeczne rolników?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert
Bardzo rzetelna, wyczerpująca i szybka odpowiedź. Na pewno w razie dodatkowych pytań dotyczących różnych spraw prawnych, będę z Państwa usług korzystała. 
Magda, 44 lata
Bardzo dziękuję za odpowiedź, wreszcie wiem, co mogę, a co nie. Dziękuję za szybką odpowiedź, za profesjonalizm i empatię w stosunku do klienta.
Barbara, 69 lat
Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie należy odnieść się do przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r. Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje generalnie, bo na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników oraz pomocników rolnika, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub są zwolnieni na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Rolnikiem w myśl przepisów ustawy jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Tak więc, jeżeli Pani mama jest w posiadaniu gospodarstwa rolnego (rozumie się przez nie każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej) i prowadzi działalność rolniczą (działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej) w tym gospodarstwie bądź przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia, spełnia definicję rolnika określoną w ustawie. A skoro tak to będzie podlegała ubezpieczeniu obowiązkowemu z racji posiadania ponad 1 ha przeliczeniowego gruntów rolnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ubezpieczeniu podlega się obowiązkowo, jeżeli spełnione są warunki określone w ustawie albo na wniosek (w przypadku, gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego).

W przypadku ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego podlega mu z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz domownik tego rolnika. Warunkiem jest, aby rolnik lub domownik nie podlegał innemu ubezpieczeniu społecznemu (rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy), czy innej aktywności zawodowej, objęty był obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) lub nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie miał ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Podleganie temu ubezpieczeniu jest związane z comiesięcznym opłacaniem składki ubezpieczeniowej.

Ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy – podobnie, jak w przypadku ubezpieczeń wskazanych powyżej – rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, domownik tego rolnika, a także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz jej małżonek, jeżeli renta strukturalna współfinansowana ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłacana jest ze zwiększeniem na tego małżonka.

W każdym przypadku, gdy rolnik lub domownik spełnia wszystkie warunki do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, nie podlega obowiązkowo innemu ubezpieczeniu społecznemu na mocy odrębnych przepisów staje się on ubezpieczonym z mocy ustawy.

Możliwe jest objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek innego rolnika lub domownika, który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w pełnym zakresie, jeżeli złożono wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz osoby, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej, nie nabywając prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, jeżeli podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 12 lat i 6 miesięcy oraz osoby pobierającej rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy jako rentę okresową, a także osoby, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik lub domownik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym w związku z nabyciem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych albo zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów przez okres pobierania tego świadczenia albo zasiłku – do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z art. 37 ustawy rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłosić w KRUS osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności. Tak więc pomimo ubezpieczenia powstającego z mocy ustawy należy podleganie ubezpieczeniu zgłosić w KRUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Za ile zaległych składek powinienem zapłacić?

W ciągu ostatnich 10 lat miałem przerwy w pracy i nie opłacałem także składek na KRUS. Obecnie KRUS naliczył mi składki za te 10 lat. Czy nie...

KRUS dla niezdolnego do pracy domownika ubezpieczonego

Moje pytanie dotyczy kwestii KRUS dla niezdolnego do pracy domownika ubezpieczonego. Jestem rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. We wspólnym gospodarstwie...

Pobieranie emerytury z KRUS i wydzierżawienie ziemi synowi

Mam 78 lat, pobieram emeryturę z KRUS; ze względu na posiadanie gospodarstwa KRUS potrąca 100% składki z budżetu. Mąż (lat 81) ma emeryturę...

Ubezpieczenie wsteczne w KRUS

Od ponad 10 lat pracuję za granicą. Posiadam kartę EKUZ. 3 lata temu leczyłem się w Polsce i ostatnio otrzymałem z NFZ wezwanie do zapłaty za...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »